Ana Sayfa Sağlık Türkiye’nin Acıbadem’i Bulgaristan’dan çekiliyor

Türkiye’nin Acıbadem’i Bulgaristan’dan çekiliyor

1022
Paylaş

Türk holdinginin ana şirketi, liranın değer  kaybetmesinden dolayı finansal kargaşa yaşıyor. 2 yılda toplam kaybı 24 milyon levden fazla.

Bulgaristan’a gelişinden iki yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, „Acıbadem“ ülkeden çekiliyor. Grup, sahibi olduğu hastaneler için teklifleri kabul etmeye hazır.

24 Çasa gazetesinin verdiği habere göre, grupta eski Tokuda hastanesi ve City Clinique markalı hastaneler, Burgas’ta kalp hastalıkları hastanesi  ve tıp merkezi, Varna’da bir sağlık merkezi ve birkaç tıp şirketi yer almakta. Kaynaklarımıza göre, Bulgaristan’da ticareti satma kararı, ana şirkete yeni finansman sağlanmasıyla ilgilidir.

Acıbadem, İHH yatırım fonunun bir parçasıdır. Fakat son zamanlarda finansal sıkıntılarla boğuşuyor. Affin Hwang Capital’in hazırladığı bir rapora göre, Eylül ayı ortasında Türk lirasının değer kaybetmesi nedeniyle fonun hisseleri son 43 ayda en düşük seviyesine geriledi. Maddi sıkıntılarıyla başa çıkmak için İHH borçlarını yeniden yapılandırmayı, maliyetleri düşürmeyi ve varlık satmayı planlanlıyor. Bulgaristan’daki çalışmaları ise Raiffeisen Investment’a emanet edildi.

Gazetenin muhabiri önünde Acıbadem City Clinique Genel Müdürü İvan Angelov, bu bilgilere yorum yapamayacağını, ancak onaylayamayacağını belirtmiştir. Angelov, Bulgaristan’daki Acıbadem’in ortağıdır.

Şirketin finansal tabloları şu an büyük bir başarı kaydedemiyor. 2016 ile 2017 yılları için Acıbadem City Clinique’in toplam kaybı 24 milyon BGN üzerindedir.

Olaybg.com