Ana Sayfa Gündem Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy: Tarihi ve kültürel eserler tüm insanlığın...

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy: Tarihi ve kültürel eserler tüm insanlığın ortak mirasıdır!

1439
Paylaş

Türkiye’nin komşusu, dostu, müttefiki ve ortağı Bulgaristan Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak görevime başlamaktan memnuniyet duyuyorum.

Görevim süresince ülkelerimiz arasında her alandaki mevcut ilişkileri bütüncül bir yaklaşımla daha da geliştirmek temel hedefimizdir. Bu süreçte iyi komşuluk, ortaklık, müttefiklik yol gösterici olmaktadır. Karşılıklı yarar ve saygı temelinde sürdürülen yapıcı işbirliği iki ülke ilişkilerinin teminatıdır. Önümüzdeki dönemde, üst düzey temas ve ziyaretlerle mevcut ilişki ve işbirliğimizi taçlandırmayı istiyoruz.

Ortak tarihi ve kültürel mirasımız, ülkelerimiz arasında halklarımızın dostluğuna, karşılıklı anlayış temelinde önemli katkı sağlamaktadır. Tarihi ve kültürel eserler tüm insanlığın ortak mirasıdır. Ülkelerimizdeki tarihi ve kültürel mirasın korunması ve yaşatılması, ülkelerimiz arasındaki toplumsal, kültürel ve ekonomik etkileşimi de daha ileriye götürecektir.

Bulgaristan’daki soydaşlarımız ve ülkemizdeki Bulgar cemaati, ikili ilişkilerimizde önemli bir dostluk köprüsüdür. Hak ve hukuklarına saygı temelinde, birlikte yaşama kültürünün somut nişanesidir. Bu birlikteliğe ülkelerimizde yaşayan Türk ve Bulgar vatandaşları da değerli katkı sağlamaktadır.

Ekonomik ilişkilerimiz iki ülke halklarının refahının birlikte ileriye götürülmesinde önemli bir potansiyel içermektedir. 3. en büyük ticari ortağı olduğumuz Bulgaristan’la3.5 milyar Avro seviyesindeki ikili ticaret hacmimiz, ulaşım ağlarının gelişmesi ve ortak sınır kapılarımızdaki işlemlerin hızlanmasıyla çok daha artacaktır.

Bölgemizde ortak refahı hedefleyen bir anlayışla çalışarak, işadamlarımızı Bulgaristan’daki yatırım olanaklarını değerlendirmek üzere teşvik edeceğiz. Bulgaristan’da önemli yatırımcı konumunda bulunan firmalarımızın yakın yatırımlarının artmasını arzu ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği olarak, Filibe ve Burgaz Başkonsolosluklarımızla, her zaman olduğu gibi en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Bu süreçte sizlerin dilek ve temennileri bizler için önemlidir. Kapımız ve kalbimiz her zaman açıktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, şahsım ve Büyükelçiliğimiz mensupları adına içten selam ve saygılarımı sunarım.

 

Dr. Hasan Ulusoy

Büyükelçi

 

BÜYÜKELÇİ DR.HASAN ULUSOY’UN ÖZGEÇMİŞİ

 

15 Eylül 1966, Görele/Giresun doğumlu olan Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, evli ve bir çocukludur.

Büyükelçi Dr. Ulusoy, Fenerbahçe Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 3.derecesiyle mezun olmuştur.

Bilahare, London School of Economics & Political Science (LSE)’de burslu olarak Avrupa çalışmaları üzerine yüksek lisans (MSc), Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de Türk dış politikasının kimlik analizi konusunda doktora (PhD) yapmıştır. Üniversitelerde ders de veren Büyükelçi Dr. Ulusoy’un uzmanlık alanlarında yayımlanmış kitabı ve akademik makaleleri bulunmaktadır.

Büyükelçi Dr. Ulusoy, Niamey Büyükelçiliği görevi sırasında Nijer Devleti Üstün Hizmet Nişanı’yla taltif edilmiştir.

Büyükelçi Dr. Ulusoy, profesyonel düzeyde İngilizce ve Fransızca, temel düzeyde ise Almanca ve Norveçce bilmektedir.

Görevleri:

1991-1994 Avrupa Ülkeleri ile Siyasi İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığı’nda Aday Meslek Memuru, Ataşe

1994-1997 Strazburg/Avrupa Konseyi nezdinde T.C. Daimi Temsilciliği’nde Üçüncü Katip

1997-1998 T.C. Lagos (Nijerya) Büyükelçiliği’nde Üçüncü Katip, Misyon Şefi Yardımcısı

1998-2000 T.C. Tahran (İran) Büyükelçiliği’nde İkinci Katip

2000 Roma/NATO Savunma Koleji’nde Kıdemli Memurlar Kursu’na katılım

2000-2002 Uluslararası Güvenlik/NATO Siyasi İşler Dairesindeİkinci Katip, Başkatip

2002-2006 T.C. Bern (İsviçre) Büyükelçiliği’nde Başkatip, Müsteşar

2006-2008 İnsan Hakları Dairesi Başkanı

2008-2011 Strazburg/Avrupa Konseyi nezdinde T.C. Daimi Temsilciliği’nde Daimi Temsilci Yardımcısı

Ocak 2012- Kasım 2014 T.C. Niamey (Nijer) Büyükelçisi

2015-2017 Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü

21 Kasım 2017 T.C. Sofya (Bulgaristan) Büyükelçisi