Ana Sayfa Gündem Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü: 10 Ağustos’a kadar hayatta olduklarını beyan etmeyen, Türkiye’de...

Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü: 10 Ağustos’a kadar hayatta olduklarını beyan etmeyen, Türkiye’de yaşayan ve Bulgaristan’dan emekli maaşı alan kişilerin emekli aylığı kesilecek!

796
Paylaş

Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsünden, Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşma dahilinde Türkiye’de Bulgaristan emekli maaşı alan Bulgaristan vatandaşları, bu anlaşma dahilinde yılda iki kez Bulgaristan makamlarına hayatta olduklarını beyan etmek zorunda oldukları bildirildi.
Bu tür maaş alan emekliler, ilgili takvim yılının Ocak ve Temmuz aylarında, hayatta olduklarını belgelemek için Türkiye Cumhuriyeti’nde ilgili resmi kuruma giderek bizzat hayat beyanında bulunmaları gerekecek. Beyanın onayından sonra belgenin aslı, Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü (NOİ), „Avrupa Düzenlemeleri ve Uluslararası Anlaşmalar“ Müdürlüğüne 1303 Sofya, Al. Stamboliyski bul. No. 62-64 adresine gönderilecek. İlgili takvim yılının ilk yarısı için 10 Şubat’a kadar ve aynı yılın ikinci yarısı için 10 Ağustos’a kadar beyannamesi alınamayan kişilerin emekli maaşları kesilecek. Emekli maaşları, Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü (NOİ) tarafından usulüne uygun onaylanmış söz konusu yaşam beyannamesinin alındıktan sonra ödenmeye devam edecek.
Beyannameleri onaylayacak resmi kurumlar ise Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Bulgaristan Cumhuriyeti’nin elçileri ve konsolosları, Türkiye’ni sosyal güvenlik kurumu veya Türkiye’nin iç mevzuatlarınca belirtilen diğer görevlilerdir (belediyeler, muhtarlıklar, valilikler, noterlikler vb.).
Yaşam beyannamesi örneğine Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü (NOİ) internet sayfasından veya buradan ulaşabilirsiniz.
Olaybg.com