Ana Sayfa Ekonomi Uzmanlar: Kırcali bölgesinde arazi fiyatları en düşük – dönüm başına 300 lev!...

Uzmanlar: Kırcali bölgesinde arazi fiyatları en düşük – dönüm başına 300 lev! İnsanlar toprağını işleyip miras olarak bırakıyor, topraklarını satmıyor!

732
Paylaş

Ülkemizdeki tarım arazileri fiyatları bir yılda yaklaşık % 5 arttı. Bu veriler, Bulgaristan Tarım Arazileri Sahipleri Birliği /BTASB/ tarafından açıklandı. Bir dönüm tarlanın 2017 yılındaki ortalama değeri 872 lev imiş. Tarım arazileri fiyatlarında artış gözlemlenirken otlak ve meralar değerleri sabit kalıyor. Geleneksel olarak tarım arazilerinin değerleri Dobriç ve Silistra bölgelerinde en yüksek olup diğer bölgelere göre fiyatlatı iki kat daha yüksektir. BTASB’nin verilerine göre, Dobruca’da bir dönüm tarım arazisinin fiyatı 1800 levdir. Ancak piyasada ilginç gelişmeler gözlemlenip son zamanlarda göz ardı edilen bölgelere ilgi artmaya devam ettiği de bildirilmektedir.
Kuzeybatı ve Kuzey Merkez Bulgaristan’da büyük oranda artış gözlemlenmektedir. BTASB Başkan Yardımcısı Radoslav Manolov, “Örneğin Vidin’de fiyatlar bir dönüm için 1000 leve ulaştı, çünkü buradaki arazilere rağbet arttı” diye açıkladı.
2017 istatistiğine göre, en düşük fiyatlı tarım arazileri, bir dönümüne 400 lev ile Gabrovo ve dönümlük 300 lev ile Kırcali’dedir. Uzmanlara göre Kırcali’de tarım arazi piyasası neredeyse yoktur, çünkü burada insanlar kendi toprağını işleyip miras olarak bırakıyor ve topraklarını satmıyor.

olaybg.com