Ana Sayfa Gözlemci Uzmanlar: Kırcali’de nüfus artışı eğilimi var, yatırımlar büyüyor

Uzmanlar: Kırcali’de nüfus artışı eğilimi var, yatırımlar büyüyor

1047
Paylaş

Kırcali’deki nüfus artıyor, ancak daha fazla doğum nedeniyle değil, bölgeye yeni yerleşen insanların artması nedeniyle.
Bulgaristan Ulusal Radyodunun verdiği habere göre, Ekonomi ve Politika Uzmanlar Kulübü tarafından yapılan bir araştırmada on yıl içinde Kırcali nüfus sayısının sadece 87 kişi ile azaldığı ortaya çıkmıştır. Benzer bir eğilim, nüfusunun son aylarda arttığı Kırcali bölgesindeki diğer ilçelerde de gözlenmektedir.
Ülke genelinde negatif doğal nüfus artışına rağmen bölgeye yeni yerleşenlerin sayısı, özellikle 2014 ile 2018 yılları arasında oldukça yüksektir. Uzman Kulübün raporuna göre, bunun açıklaması 710 milyon BGN’nin üzerinde olan doğrudan yabancı yatırımlar nedeniyle gayri safi yurtiçi hasılada bir artış olmasıdır. Verilerin yayınlanması, sosyal medyalarda şu soru tartışma nedeni oldu: „Bu yeni yerleşen Kırcali sakinleri nerede?“ Kırcali’de en çok konut inşaatı bulunan şehirler arasında olduğu ve sadece iki yılda gayrimenkul işlemlerinde yüzde 20’lik bir artış olduğu bildiriliyor. Burada da sosyal tartışmanın bir açıklaması var. Yurtdışında çaılşan işçiler yıllarca kilitli kalan yeni evler satın alıyor.
Bu mekanik nüfus artışı sadece Kırcali’de olamdığı da ortaya çıkıyor. Benzer bir durum Ardino ilçesinde de yaşanıyor. Uzmanlar Kulübünden, Ardino ilçesinde 32 bin kişinin yaşadığı belirtiliyor.
Son yıllarda, göçmenlerimizin doğup büyüdüğü topraklara geri dönme süreci başladı. Bunlar genellikle Bulgaristan’da yaşayan ve emekli maaşlarını Türkiye’den alan emeklilerdir.
Çernooçene ve Momçilgrad gibi ilçelerde de nüfus artışı eğilimi var.
Olaybg.com