Ana Sayfa TOP Valilik artık apostil düzenliyor, ülkedeki apostillerin %25’i Kırcali’den!

Valilik artık apostil düzenliyor, ülkedeki apostillerin %25’i Kırcali’den!

1812
Paylaş

Kırcali Valiliği yurt dışına ibraz edilecek belegelere apostil düzenliyor. Bu, 2019’un başından itibaren ülkedeki valilikler tarafından yerine getirilen ve yalnızca belediye idareleri tarafından verilmiş nüfus kayıt belgelerini (doğum belgesi, medeni durum belgesi, mirasçı belgesi, vb.) ilgilendiren yeni bir idari hizmettir.

Vali Nikola Çanev, “Yılın başından bu yana, ülkedeki tüm valiliklerde benzer belgelere 1140 apostil düzenlenmiştir. En yoğun ise Kırcali Valiliğiydi, ülke genelinde düzenlenen apostillerin % 25’i (256 tane) burada düzenlendi” diye belirtti. Apostil ücreti 15 lev olup, 24 saat içinde düzenlenmektedir.

Apostil işlemlerini şu ana kadar Dışişleri Bakanlığı gerçekleştiriyordu. Hizmetin merkez dışı dağılımı ise, idari hizmetleri iyileştirme, vatandaşları büyük ölçüde kolaylaştırma, zamandan ve başkente yol masraflarından tasarruf yönünde bir adımdır. Ayrıca, valilikler, yalnızca ilgili bölgedeki belediyeler tarafından değil, her Bulgaristan belediyesi tarafından düzenlenen belgelere apostil düzenleme hakkına sahiptir.

Olaybg.com