Ana Sayfa Gözlemci Video: Makas’ta geçis serbest, ancak Yunanistan’da…

Video: Makas’ta geçis serbest, ancak Yunanistan’da…

1021
Paylaş

30 Mayıs, Cumartesi, öğle vakti. Makas sınır kapısı. Hareket yok. Bir saat içinde Yunanistan’dan bir tek araç giriyor. Araç direksiyonu arkasında bir kadın. İş nedeniyle geliyor. Sınır kapısından bir erkek Kırcali’ye doğru yaya ilerliyor, elinde ise tekerlekli kocaman bir valiz.
Sınırın her iki tarafında da ilgi var. 1 Haziran, Pazartesi ne olacak?
Güney komşumuzda mülkleri olan Bulgarlar en sabırsız olanlarıdır. Önceki yıllarda daha Nisan ayı sonunda Yunanistan’da mevsimi açan bir Bulgar,“Gitmek istiyoruz, ancak Bulgar tarafı bize Yunanistan’a gidersek bize karantina uygulayacaklarını söylediler,“ diye belirtiyor.
Sınır geçiş noktası aslında açık. Günde sadece birkaç araç geçiyor. Gümülcine (Komotini) ve İskeçe’deki (Ksanti) medyalar, „1 Haziran’dan itibaren karantina düştüğü için Bulgaristan’a güvenle seyahat etmek mümkün olacağını“ yazıyor.
Karantinanın kaldırılması karşılıklı olacak mı? Makas-Nimfeya sınır kapısı çalışanları, güneye seyahat etmek isteyenlere Bölge Sağlık Müfettişliği’nden güncel bilgi alınmasını ve Sağlık Bakanı Kiril Ananiev’in emirlerini takip etmelerini tavsiye ediyor.
Sonuncusunda, 1 Haziran’dan itibaren Yunanistan’a iş için, 15 Haziran’dan sonra ise tatil için seyahat edilebilineceği belirtiliyordu.
Yunanistan Turizm Bakanlığı, Atina ve Selanik havaalanlarından uçuşlar da dahil olmak üzere sınırların 15 Haziran’dan itibaren açılacağı ülkelerin listesini açıkladı. Bulgaristan’dan turistler alınacak. Şimdilik 15 Haziran’dan itibaren.
Herkes bekleyiş içinde.

Olaybg.com