Ana Sayfa Gündem Vızrojdentsi mahallesi Bulgaristan’ın en çok “hayalet dairesi”ne sahip mahallesi ilan edilebilir

Vızrojdentsi mahallesi Bulgaristan’ın en çok “hayalet dairesi”ne sahip mahallesi ilan edilebilir

1196
Paylaş

Kırcalili postacılar her gün: “Evde yoklar, yurtdışındalar” gibi sözler işitmekte. Postacıların gözlemlerine göre Kırcali’de apartmanların her girişinde ortalama en az üç daire boştur – apartman sakinleri ya yurtdışında ya da aileleri ile birlikte başka bir şehre taşınmışlardır.
24rodopi.com’un yaptığı araştırmalara göre, şehrimizin en büyük mahallesi olan Vızrojdentsi, en çok “hayalet” daireye sahiptir.
Bir mahalle sakini muhabirimiz önünde şunları paylaştı: “Bizim apartmanımız 7 katlı, beş girişli ve her katında üçer daire var. Her gün, sayıları yaklaşık 70-100 civardında hep aynı kişileri görüyorum. Basit bir gözlem. Her dairede birer aile yaşasaydı sabah otoparkta hareketlilik büyük olurdu. Bizim sitemiz yaklaşık 1000 kişiliktir. Ancak burada yaşayanların sayısı en az on kat daha az. Gözle de görülür bir şey – daireler boş, sakinleri ise burada değil.”
Ülkemizde şehirlerde 2.6 milyon konutta 5,2 milyon kişi yaşıyor. Bu veriler Evrostat’ın demografik harita üzerine yapmış olduğu analizde yer almaktadır. Şehirlerdeki nüfusun, toplam nüfus oranının1950’de % 20’den 1990’da % 67’ye ve 2016’da % 75’e yükseldiği rapor edilmiştir. Yaklaşık 65 yıl içerisinde şehir nüfusu artarken, kırsal kesimler yaklaşık 6 milyon kişi ile eksilmiştir. Şu anda Bulgaristan’ın kırsal kesimlerinde yaklaşık 1.8 milyon kişi yaşamakta, yani dönük bir piramit şekli karşımızda – yarım asır önce köylerde yaşayan 6 milyon kişi, şu anda şehirlerde yaşamaktadır. Son yıllarda Bulgaristan’da nüfuslarında kalıcı bir artış gözlemlenen şehirler Sofya ve Varna olduğu da belirtilmiştir: Sofya’da bu artış % 30, Varna’da ise % 10 oranındadır. Nüfusunun yoğun bir şekilde azalan şehirler ise Vratsa (% 23) ve Vidin’dir (% 22), diğer şehirler de onları takip etmektedir. Bunun yanı sıra, şehirlerdeki 2,6 milyon konuttan 650 binden fazlası, yani neredeyse yüzde 25’inden fazlası boştur.

Satın alıp yurtdışına gidiyorsun

Bu gurbetçilerin taktiğidir. Emlakçıların en iyi müşterileri ve Vızrojdentsi mahallesi inşaatlarının başlıca gücü gurbetçilerdir. Kırcalili bir gurbetçi 24rodopi.com için şunları paylaştı: “Mahallede yeni inşa edilen sitelerden iki tane daire aldım. Emlağa yatırım yapıyorum. Bir aya kadar tekrar yurtdışına gideceğim. Eşim ve çocuklarım burada kalacak. Son aldığım daireyi döşemeliyim.” Doğu Rodopların en ücra şehrinde yapay olarak yüksek emlak fiyatlarının korumasını sağlayanlar ise Ahmed gibi kişilerdir.

„ Alıcılarımızın ana profilini gurbetçiler oluşturmakta”

Bir emlakçıdan ise 24rodopi.com muhabiri önünde ise şu açıklama getirildi: “Bir miktar para biriktiren ve girişimci bir kişiliğe sahip olmadığından, kendine özel iş imkanları yaratmayan, ancak bir işverenin yanında çalışmayı ve akşamları huzurlu bir şekilde yaşamayı tercih eden her kişi: “Ailemiz, çocuklarımız için Kırcali’de bir şeyler alalım” deyip Vızrojdentsi mahallesinde bir daire satın alıyor. Bundan dolayı da, gurbetçilerin konutlarına verdiğiniz adla “hayalet” daireler bulunmakta. Yeni konut sahiplerinin bir kısmı ülkelerine dönecek, bir kısmı ise bu dairelerini satacak.”
Emlak uzmanları, “satışlarda bir patlama yok, ancak mantıklı bir artış izlenmekte” diye bildiriyor. Geçtiğimiz aylarda, Vızrojdentsi mahallesinde metrekare başına 420 euro’dan yüksek fiyatlarla daire satılmış, ancak satışların çoğu  metrekaresi 300 euro’dan gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, bir istatistik yapılmamasına rağmen, Kırcali’de kişi başına „hayalet“ konutların yüzdesi, şehrimizi bu listenin en başına taşıyacaktır.

Olaybg.com