Ana Sayfa TOP Yeni asfalt yolundan dolayı Dambalı’ya ziyaretçi akını bekleniyor (fotoğraflar, video)

Yeni asfalt yolundan dolayı Dambalı’ya ziyaretçi akını bekleniyor (fotoğraflar, video)

3233
Paylaş


Bu yıl Dambalı’da rekor sayıda ziyaretçi bekleniliyor.
Suyu şifalı olarak bilinen çeşmeye artık asfalt yol var ve Pazar öğleden sonra 300’den fazla kişi kayalara ve çeşmeye ulaşmış durumda. Otoparkta ise Güney Bulgaristan’nın çeşitli yörelerinden plakalı araçlar bulunmakta.
Smolyan ilinden gelen genç aile 24rodopi.com önünde, “Erken gelip kayalardan su doldurduk, ancak mucizenin gerçekleştiği gece yarısına kadar da kalacağız” diye belirtiyor. Aile, küçük oğullarının şifalı su ile dolu havuza batırdıktan sonra kekemelikten kurtulmasını umuyor.
Rivayete göre 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kayalardan aka su mucizevi bir şekilde şifalı olup kekemelik, parezi, ekzema gibi hastalıkları iyileştirir. Dambalı’da şifa aramak üzere Rodopluların ve Bulgaristan’ın dört bir yanından vatandaşların geldiği gibi, Türkiye ve Yunanistan’dan de gelen kişilerce ziyaret edilmektedir. Şifa arayanlar tam gece yarısında havuzun buzlu sularında yıkanacak. Bu amaçla havuz sabahın erken saatlerinde temizlendi. Havuzda yıkandıktan sonra veliler çocuklarını yakılan ateşlerin başına götürüp kurutuyorlar. Islak giyisileri ise çeşmenin yanında bırakılıyor, bu şekilde hastalıklardan kurtulmayı umuluyor.
Son yıllarda geceyi çeşme yakınlarda geçiren Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı, “Son yıllarda Bulgaristan ve komşu ülkelerden gelen insanların sayısının artmasıyla gittikçe daha popüler hale gelen asırlık bir geleneği korumaya devam ediyoruz” diye belirtti.
Belediye Başkanı Sunay Hasan daha, “Gerekli organizasyonu yaptık ve her yıl olduğu gibi 5-6 Mayıs gecesi Dambalı dağının sularında şifa arayan insanları karşılamaya hazırız” diye açıkladı.
Artık şifalı suya erişim çok daha kolay, çünkü geçen yıl karayol Momçilgrad Belediyesi projesi kapsamında asfaltlandı.
Bu geceki ziyaret için, trafik yoğunluğunu önlemek amacıyla iki otopark da oluşturulmuştur.
Çeşme ve kayalıklara araç ulaşımı yasaklanacak. Bu amaçla purada polis ekipleri de yer alacak.
Belediye Başkanı, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da çocuklar, yaşlılar ve engelli vatandaşlar belediye araçları ve gönüllüler tarafından çeşmeye kadar ulaştırılacak. Araçlarımız ise Letovnik köyü otoparkından hareket edecek” diye belirtti.

Olaybg.com