Ana Sayfa Gündem Yeni Yönetmelikte: Belediye Meclisi üyeleri başkanlarının maaş miktarının %22’sini alacak + her...

Yeni Yönetmelikte: Belediye Meclisi üyeleri başkanlarının maaş miktarının %22’sini alacak + her oturum için %4 ve her kurul üyeliğinden %3 alacak

33164
Paylaş

Perşembe günü gerçekleştirilecek oturumda kabul edilecek olan 2015-2019 çalışma dönemi için yeni Belediye Meclisi ve Kurullarının Organizasyon ve Çalışma Yönetmeliğinden Kırcali’de belediye meclis üyesi olmak sorumluluk gerektiren, ancak kârlı bir iş olduğu anlaşılıyor.
Kırcali Belediye Meclisinin 41 üyesi bulunuyor ve geleneksel olarak oturumları Biznesinkubator binasının büyük salonunda düzenleniyor.
Yeni yönetmelik taslağından, Belediye Meclisinin Nisan 2018’de konu ile ilgili iki oturum düzenlediği belli olan Yönetmeliği değiştirme geçici kurulunu oluşturduğu anlaşılıyor. Belediye Meclisi üyeleri ilgili ayda, belediye meclisi başkanının almış olduğu brüt maaşın %22’si kadar maaş alacak, buna ilaveten Belediye Meclisi oturumlarına katılımından dolayı yüzde 4, kurul başkanları ise belediye meclisi başkanı brüt maaşının yüzde 4,5 oranında bir ek ücret daha alacaklar. Yönetmelikte daha, kurul oturumlarına katılımı için belediye meclisi üyesi, belediye meclisi başkanının brüt maaşının yüzde 3 oranında ek ücret alacağı da kaydedilmiştir. Belediye Meclisinin çalışmalarına katılmayan üyelerine yaptırımlar da öngörülmekte. Bir kurul oturumda bulunmadığı takdirde, o ay için ücretinin yüzde 20’si kesilecektir. Bu ceza Belediye Meclisi oturumlarına katılmadığı takdirde de uygulanacak. Eğer geçerli nedenleri olmadan meclis üyesi tüm oturumlara katılmazsa, söz konusu ay için herhangi bir ücret alamaz.
Kırcali’deki belediye meclisi üyelerinin aylık geliri 600 ile 700 lev arasındadır, vergi ve sigorta ücretleri alındıktan sonra partilerin aday listelerindeki en şanslı kimselerin ceplerine ayda 500 ile 570 lev arası bir maaş giriyor. Yönetmelik taslağına göre Belediye Meclisi kurullarının oturumları halka açıktır. Vatandaşlar, kurul oturumlarına katılabilir ve gündeminde yer alan konular hakkında konuşabilirler. Kurul kararına göre bazı oturumları kapalı kapılar ardında olabilir.
Belediye Meclisi yılda en az altı kez oturum düzenlemeli, oturumlar ise en fazla 6 saat sürmelidir. Belediye Meclisi kararı ile bu süre 2 saat daha uzatılabilir.

olaybg.com