Ana Sayfa TOP Yerli patates üreticilerinden tarımsal destek talebi

Yerli patates üreticilerinden tarımsal destek talebi

397
Paylaş

Bulgaristan vatandaşlarının alım gücünün düşük olması, kalitesi ne olursa olsun ucuz temel gıda ürünlerine olan talebi artırıyor.

Ulusal Patates Yetiştiricileri Derneği temsilcisi Todor Cikov, BNR Radyo Sofya’ya konuşurken şunları paylaştı: 

Birkaç seneden beri Bulgaristan’daki patatates üretcileri, Polonya, Almanya, Belçika gibi ülkelerle büyük bir rekabet ile karşı karşıya bulunuyoruz. Hatta sözüm ona „köşeye sıkıştırılmış“ durumdayız. Orada büyük sübvansiyonlar verildiği için patatesi düşük fiyattan satabiliyorlar.  Bilindiği üzere patataes, her gün  olmasa da, gün aşrı soframızda yer alıyor ve üç temel gidadan bir tanesidir. Aynı zamanda da halkımızın büyük bir bölümü yoksulluk sınırında yaşıyor. hal böyle oluynca maalesef, yerli tüketicimiz markete girince, sebzelerin dağlık ve yarı dağlık bölgelerde temiz gıda olarak yetiştirildiğine bakmıyor ve bir tek fiyatına odaklanıyor.”

Todor Cikov, iktidardakilere çok önemli bir soru sordu:

Todor Cikov. Foto: nakbg.com“Son 10-15 yıldır iktidara gelen tüm siyasetçilere soruyorum? Kimse mi onlardan şu soruyu sormuyor. AB’nin ülke tarımımıza her yıl sağladığı 2 milyar tutarında sübvansiyona rağmen neden acaba yerli sebzelerimiz hemen hemen hiç denecek kadar az. Yerli  sebzelerin pazarlardaki reyonlarda yok denecek kadar az. Aynı şey yerli meyveler için de geçerli. Bu bir lobi meselesi midir acaba Polonya, Almanya, Belçikadan patateslerin getirilmesi ve ülkemizde satılması.”

Todor Cikov, ülkemizin dağlık ve yarı dağlık bölgelerdeki yerli halk için patates üretiminin temel geçim kaynağı olduğuna dikkat çekti. 

AB’den Bulgaristan patates üreticilerine sofralık patates üretimi için verilen destek durdurulurken ancak nişasta içeriği yüksek patates çeşitlerine verilen destek kaldı.

İki çeşit patates arasındaki fark şundan ibaret: Nişasta için yetiştirilen patates tüketilemiyor, çünkü aşırı sert ve içerdiği kuru madde oranı çok yüksektir. 

Bulunduğunuz Balkanlar’da nişasta fabrikasının olmamasıve tüketime uygun olmaması nedeniyle bu patates çeşitlerinin ekilmesi ve yetiştirirlmesi anlamsız kalıyor.

“Patates fiyatlarını Bulgaristan değil, Almanya, Polonya, Fransa ve Belçika belirliyor ve biz onlara göre fiyatları ayarlıyoruz” diye konuşanTodor Cikov, nişasta için patates üretsek bile Avrupa’daki fabrikalara nakliyenin çok pahalı olduğunu sözlerine ekledi ve kesin konuştu:

„Bu yardımın devam ettirilmemesi veya destek için alternatif seçeneklerin geliştirilmemesi durumunda Bulgaristan’daki patates üretimi yok olmakla yüz yüze kalıyor” . 

Kaynak: BNR Sofya Radyosu