Ana Sayfa Yorum Yolsuzluk hissi ve „mühendislik“ bağı ve yaprağı …

Yolsuzluk hissi ve „mühendislik“ bağı ve yaprağı …

1124
Paylaş

Bulgaristan’da yolsuzluk bir histir. Her şeyi kapsayan bir his. Her düzeyde ve şekilde, her türlü iktidar meraklarında, isteklerinde, olanklarda ve uygulamada. “Kamu ihalesi” terimi ise bu hissi tam manasıyla dolduruyor. Herkes kendi şehri, köyü, sokağından en az bir düzine örneğini verebilir. Kamu yararına ve birilerinin cebi boyutunda bir ihale.
Ancak bu durumda, toplum yararına başka bir uygulamadan bahsediyoruz. Unutulmuş veya duyuların karşıtlığında gözle görülemeyen bir şey.
29 yıl önce Doğu Rodoplarda inşa edilmiş bir çeşme. Bölge sakinlerinin gönüllü emeği ve buralı bir kişinin anısına kurulmuş. Yaz aylarında suyu azalıyor ve musluktan ince ve titrek su akışı bazen hızlanıyor, bazen yavaşlıyor. Eve taşınacak şişelerin dar boğazı zar zor isabet ettiriliyor. Çözüm basit. Bir köyün mütevazi mühendislik fikirleri, toplumun yararına bir düzen kuruyor – hayat veren sıvıyı doğru yere yönlendirmek için kullandıkları bağ ve yaprak.
Küçük şeyler ne kadar basit ve ne kadar görünmez. Geriye kalan her şey bir hissiyat. Bulgaristan’da genellikle ….. hissi.

olaybg.com