Ana Sayfa Gözlemci Yunan medyalarının 6 Temmuz’da Makas sınır kapısının kapatılacağı haberini Hükümet doğruladı

Yunan medyalarının 6 Temmuz’da Makas sınır kapısının kapatılacağı haberini Hükümet doğruladı

844
Paylaş

Yunan Hükümeti Sözcüsü Stelios Petsas, Bulgar turistleri için 6 Temmuz Pazartesi gününden itibaren Makas-Nymphaea sınır kapısından ülkeye girmesini yasaklanmasında ısrar ediyor, geçiş süreci ise 5 Temmuz’a kadar tamamlanması gerktiği yönünde.
Petsas yaptığı açıklamada, Bulgaristan’dan Yunanistan’a sadece Kulata-Promahon sınır kapısı üzerinden ülkeye girilebileceğini hatırlatıyor, diğer sınır kapılarından ise sadece önem arz eden durumlarda giriş yapılabilecek.
Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Türkiye ile olan sınır kapılarından geçme izni ise sadece önemli nedenlerle izin verilmektedir. 6 Temmuz Pazartesi gününden Yunanistan’a gelenlerin, seyahatinden 48 saat önce „Yunanistan’ı Ziyaret Edin“ uygulamasında ve travel.gov. gr web sitesinde bulunan PLF Yolcu Konum Formunu doldurup göndermeleri gerekmektedir. Pezas, 5 Temmuz Pazar gününe kadar gerekli esnekliği sağlayan bir geçiş aşaması olduğunu söyledi. Böylece ziyaretçiler PLF’yi ülkemizden ayrılmadan kısa bir süre önce veya ülkemize döndükten hemen sonra doldurabilirler.
Yunan doktor ve mühendisleri, girişte COVID-19 için risk altındaki ziyaretçilerin teste tabi tutulacakları epidemiyolojik verileri analiz etmek ve değerlendirmek için bir program geliştirdirdikleri bildiriliyor. Bu ziyaretçiler Sivil Savunma Genel Sekreterliği’nin talimatlarına uymalıdır.
Hükümet sözcüsü, epidemiyolojik duruma bağlı olarak turizmi açma adımlarının hızlandırılacağını veya yavaşlatılacağını belirtti.
Stelios Petsas, “Halk sağlığını ve insan yaşamını korumak adına herhangi bir taviz vermiyoruz. Bu bağlamda, Yunanistan, Avrupa Birliği’ndeki ortaklarıyla işbirliği içinde olup, bu konulardaki politikasını epidemiyolojik verilerin gelişimine göre değiştirme hakkını saklı tutuyor” diye belirtiyor.

Olaybg.com