Ana Sayfa Gündem Yunanistan Makas sınırı bariyerini kaldırıyor, ayın 15’inden itibaren Türkiye de bariyerleri kaldıracak...

Yunanistan Makas sınırı bariyerini kaldırıyor, ayın 15’inden itibaren Türkiye de bariyerleri kaldıracak mı?!

1170
Paylaş
DCIM100MEDIADJI_0422.JPG

Makas sınır kapısı bariyerleri turistler için kaldırılacak. Güney komşumuzun Başbakanı Yunanistan’ın tüm kara sınırlarını 15 Haziran’da açacağını bildirdi.
Yunanistan ve Sırbistan sınır kapılarında yolcular tarafından ikili sınır beyannameleri doldurulacak, 14 günlük zorunlu karantina ise kaldırılacak. Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Romanya olmak üzere dört Balkan ülkesinin liderleri geçen hafta bu konuda anlaştılar.
Bulgaristan Başbakanı, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandır Vuçiç, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis ve Romanya Başbakanı Ludovik Orban ile birlikte, COVID-19 salgını ile ilgili diğer üç ülkenin her vatandaşına seyahat tedbirlerini hafifletme konusunu tartıştılar.
Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Türkiye, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’a seyahat eden Bulgar turistlerin karantinasının, Balkanlar’daki diğer 4 ülkede olduğu gibi kaldırılıp kaldırılmayacağı sorusuna yanıt olarak şunları belirtti: “15 Haziran’dan itibaren Avrupa Birliği ve benzer epidemiyolojik risk taşıyan komşu ülkelerle normal hareketi yeniden sağlamak için her ülkenin özelliklerine uygun olarak koordine edeceğimize umut ve beklentim var. Bu çok önemli! Sonuçta, enfekte sayısını azaltmak için olumlu verilerden önceki duruma dönmeyi amaçlamıyoruz.”.
Zaharieva daha, “Ulaşım yenilenmiş ve kolaylaştırılmış olsa bile, tüm bunlar sosyal mesafe, uçaklar, oteller ve her ülkenin neredeyse tüm yaz boyunca uyacağı önlemlere uygun olarak yapılacaktır” diye belirtti. Bakan, Dışişleri Bakanlığı’nın Bulgar vatandaşlarına sadece gerektiğinde seyahat etme önerisini sürdürdüğünü vurguladı.
Olaybg.com