Ana Sayfa Ekonomi Yunanlılar yine Makas girişinden geçenlerden yol ücreti alınmasını talep ediyor, bu kez...

Yunanlılar yine Makas girişinden geçenlerden yol ücreti alınmasını talep ediyor, bu kez teleplerini Başbakan Mitsotakis’e ilettiler

296
Paylaş

Aslında bu yaz birkaç forumun konusu olan Makas sınır kapısından Yunanistan’a giriş yapanlardan yol ücreti alınması konusu, bu kez en üst düzeye, yani Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis’e yöneltildi. Başbakan ile yapılan Solun’daki (Selanik’teki) görüşmede, bu talep Komotini Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nikos Angelidis tarafından yapıldı.
24rodopi.com’un verdiği habere göre, Makas sınır kapısından geçen birçok araç otobanı kullanmayıp, tatil köylerine ulaşmak için eski Ksanti yolunu kullanıyor. Ayrıca, tüm yıl boyunca Kırcali, Smolyan ve Haskovo bölgeleri sakinleri sırf alışveriş ve eğlence için Komotini’ye (Gümülcine’ye) de gidiyor.
Yunan O Hronos gazetesinin verdiği habere göre, Angelidis toplantıda Komotini ile Makas sınır kontrol noktası arasındaki yolun ücretli olmasını teklif etti. Angelidis’e göre, bu Komotini’nin hazinesine ilave fonlar getirecek ve devletin gayri resmi ticaretin üzerindeki kontrolündeki eksikliğini telafi edecektir.
Konu ile ilgili InComotini News’tan, bir ücretin nihai olarak uygulanmasının Bulgaristan’a bir günlüğüne seyahat eden Yunanistan vatandaşlarının ulaşım maliyetlerini artıracağını ve böylece sayılarını sınırlayacağını yorumu getiriliyor.
Daha Makas sınır kapısının açılmasıyla birlikte Yunanistan tüccarları, Komotini’nin komşu olan Kırcali’de ticareti kısıtlamak için önlemler alınmasını istediler. Yunanistan vatnadaşları her gün sınır kapısından geçip Bulgaristan’a alışverişe geliyor. Alışveriş turizminin etkisini ilk hissedenler ise benzin istasyonu sahipleri ve gıda perakendecileri oldu. Bununla birlikte, süreci durdurma girişimleri yalnızca tüketim ürünlerinin (yakıt, alkol ve sigara) Yunanistan’a ithalatını etkiledi
Toplantıda Komotini temsilcileri, ülkenin kuzey kesiminin kalkınması için ayrı bir Yunan devlet stratejisi oluşturulması, vergilerin azaltılması, turizm altyapısının oluşturulması, Aleksandrupolis’te (Dedeağaç’ta) limanın geliştirilmesi ve Makas sınır kapısından otobüslerin de geçmesine izin verilmesi talebinde bulundu.

Olaybg.com