Ana Sayfa Gündem Yurtdışına giden Bulgaritan vatandaşları aylık 1.200 BGN hizmet paketi ile geri döndürülecek

Yurtdışına giden Bulgaritan vatandaşları aylık 1.200 BGN hizmet paketi ile geri döndürülecek

766
Paylaş

İnsan Kaynaklarını Geliştirme Operasyonel Programı kapsamında, ülkedeki gençler için bir yıl boyunca ayda 1200 BGN değerinde bir hizmet paketi hazırlanmakta. Bu bilgiyi ise Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Yardımcısı Zornitsa Rusinova tarafından Borovets beldesindeki gazeteciler için düzenlenen bir seminerde açıklandı.
24shumen.com’un verdiği habere göre, genç aileler bu paketten gelecek yıl ocak ayından itibaren yararlanabilecekler. Operasyon 12 Aralık’ta İzleme Komitesi tarafından onaylanacak.
Yurtdışından dönenlere yönelik teşvik paketi, kira, çocuk bakıcılığı veya anaokuluna kaydına kadar çocuk bakımı hizmetleri, ailelerin Bulgarca bilmeyen üyelerine Bulgarca eğitimini içermektedir. Asgari ücretin yarısı kadar Tırgovişte, Pazarcik ve Şumen gibi ortalama maaşların daha düşük olduğu bölgelerde çalışmak için mali teşvikler de sağlanacak. Bir yıl boyunca bu ücretler temel maaşın üzerine ödenecek.
Girişimciliğin gelişimi için yurtdışından dönen Bulgaristan vatandaşlarına, İnsan Kaynaklarını Geliştirme Operasyonel Programı kapsamında mikro kredi vermek için finansal aracılar da teklif edilecek. Proje kapsamında yaklaşık 350 ailenin desteklenmesi bekleniyor.
Bu paketten sadece yurtdışında öğrenim gören gençler değil, Bulgaristan’a dönmek isteyen 54 yaşına kadarki vatandaşlar da yararlanabilecek.
Fotoğraf: Pixabay.com
Olaybg.com