Ana Sayfa Gündem Yurtdışında çalıştıktan sonra sağlık sigortası haklarımızı nasıl geri kazanırız?

Yurtdışında çalıştıktan sonra sağlık sigortası haklarımızı nasıl geri kazanırız?

2536
Paylaş

Yazın zirvesindeyken yurttaşlarımızın birçoğu tatillerini memleketinde geçirmek ve bazı yükümlülüklerini farklı Bulgar kurumlarına yerine getirmek için yurtdışından döndüler. Yaz tatili, Ulusal Gelir Ajansı ofislerinde sağlık sigortası durumlarını güncellemek için uygun bir dönemdir. Bunun için ise birkaç hususu dikkate almamız gerekmektedir.
Başka bir AB ülkesinde istihdamınızı tamamladıktan sonra, sağlık fonu üzerinden E104, S041 veya U1 formu talep etmeniz gerekir. Bulgaristan’a döndükten sonra, AB üyesi devletlerinde kazanılan sağlık sigortası süreleri Ulusal Gelir Ajansınca (UGA) da tanınır. Sigortaların düzenlenmesi ise belirlenen prosedüre göre gerçekleşir. Sigorta haklarınızı geri almak için sosyal güvenlik sistemlerinin koordinasyonu ile ilgili kurallar çerçevesinde yayınlanan bir form (örneğin A1, E101, E104, E106 veya 883/2004 sayılı Yönetmelik (EC) uyarınca benzeri belgeler) veya söz konusu AB üyesi ülkenin yetkili kurumu tarafından düzenlenmiş belirli bir zorunlu sağlık sigortası süresini açıkça belirten başka bir belge / sertifika sunmanız gerekmektedir.
Bulgaristan vatandaşlarına, çalıştığı AB ülkesinden Bulgaristan’a dönmeden önce E104 formu almasını öneriyoruz. Sağlık sigortası primi ödemekten muaf tutulmak için, AB üyesi olmayan bir ülkede ikamet eden Bulgaristan vatandaşlarının bazı koşullara uyması gerekmektedir. Bunun için bir yılda en az 183 gün yurtdışına kalmış ve UGA ofislerinde ülke dışına çıkma beyanında bulunmuş olmanız gerekmektedir. Bu beyanla vatandaşlarımız, Bulgaristan’da geçmiş dönemlerde sağlık sigortası primi ödemekten muaf tutulabilirler. Bu beyan ise, 8 Mart 2013 yılına kadar geçerli mevzuatlarda olduğu gibi, artık yurtdışına çıkmadan verilmesi gerekmiyor. Bulgaristan’a döndüklerinde sağlık sigortası haklarını geri alabilmek için AB dışındaki ülkelerde ikamet etmiş olan yurttaşlarımız, UGA’ya dönüş beyannamesinde bulumaları yeterlidir. Bunun dışında, bir yılda 183 günden fazla yurtdışında olduklarını kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir. Bu belgeler, örneğin pasaportun bir kopyası, emniyet müdürlüklerinden bir belge, ilgili ülkenin yetkili bir makamı tarafından verilen ve Bulgarcaya yeminli tercüman tarafından tercüme edilmiş belgeler olabilir. Yurtdışında ikamet etmiş ve yurtdışı ikamet beyanında bulnmuş Bulgaristan vatandaşlarının sağlık sigorta hakları iki şekilde geri verilebilir.
İlki, Bulgaristan’da sağlık sigortalarını altı ay boyunca ödedikten sonra otomatik olarak gerçekleşir. Eğer sağlık sigortası haklarını hemen iade almalarını isterlerse, geçen 12 aylık sağlık primlerini ödemeleri gerekmektedir.
Sağlık Sigortası Yasasındaki en son değişikliklere göre, Bulgaristan dışındaki başka bir ülkenin de vatandaşı olup Bulgaristan’da kalıcı olarak ikamet etmeyen (yılda 183 günden fazla) Bulgaristan vatandaşları, zorunlu sağlık sigortasına tabi değildir. Bu vatandaşlar bir beyanname ile sağlık sigortasından muaf tutulduklarını beyan edebilirler. Beyanname ile birlikte başka ülkenin vatandaşı olduklarını kanıtlayan belge de göstermeliler.
Yukarıda belirtilen tüm belgeler Bulgaristan’daki ikamet adresiniz ile UGA şubelerine ibraz edebilirsiniz. Bunu bizzat, vekaletle veya posta yoluyla yapabilirsiniz. Posta ile gönderilen tüm belgeler ıslak imzanızı taşımalıdır.
Her türlü vergi ve sigorta beyannamelerinizi tamamlamak için daha fazla bilgi, her iş günü saat 09:00’dan 17:30’a kadar UGA’nın çağrı merkezinden, yani 0700 18 700 numaralı telefondan alabilirsiniz. Bu bilgilere Ajansın www.nap.bg internet sitesinden de erişebilirsiniz.

olaybg.com