Ana Sayfa Gündem 1.400 kişi karantina altında, çoğu göçmen! Çanev: Türkiye’den gelen otobüsler kontrol ediliyor

1.400 kişi karantina altında, çoğu göçmen! Çanev: Türkiye’den gelen otobüsler kontrol ediliyor

667
Paylaş

Bugün itibariyle Kırcali bölgesindeki 1.400 kişi zorunlu karantina altına alınmıştır. Çoğunluk komşu Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşlardır. En büyük sayıları Kırcali ilçesinde, Kirkovo’da karanti altında 309 kişi var. Koronavirüs ile Mücadele İl Kriz Merkezinin video toplantısında, pandeminin başlangıcından bu yana, bölgedeki karantinaya alınan kişi sayısı 5.000’in üzerinde olduğu anlaşıldı. 3.600 kişinin karantinası kaldırılmıştır. 14 günlük karantina şartı üçüncü ülkeler, 8 AB ülkesi ve Türkiye’den gelenler için hala geçerlidir.
Hizmete açıldıktan sonra Kırcali’nin „Dr. Atanas Dafovski“ hastanesinin mikrobiyolojik laboratuvarında yaklaşık 300 PCR testi yapıldı. Test edilmek üzere Kırcali anaokullarındaki personelden numune alındı, tüm test sonuçları negatif çıktı. Çarşamba günü, ilçe hastanesi sağlık personelinden de 16 örnek alındı.
Emniyet Müdürlüğünden, yurt dışından gelen ve pasaport şubesini ziyaret ederek zorunlu karantinayı ihlal eden 9 kişi tespit edildiği açıklandı. Bu kişilere konulacak olan para cezası miktarı 5.000 leva değerindedir. Türkiye’den gelen otobüsler kontrol ediliyor, yolcular zorunlu güvenlik önlemleri konusunda uyarılıyor. Vali dikkatleri tehlikenin tamamen geçmediğine ve insanların dikkatli olması gerektiğine çekti.

Olaybg.com