Ana Sayfa Gündem 14 Haziran’a kadar nasıl yaşayacağız? Bakan 4 tür emir düzenleyecek

14 Haziran’a kadar nasıl yaşayacağız? Bakan 4 tür emir düzenleyecek

647
Paylaş

Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, olağanüstü epidemiyolojik durumla ilgili olarak 14 Mayıs gece yarısı yürürlüğe girecek dört tür emir düzenleyecek. Bakan, bunu birkaç dakika önce Bakanlar Kurulu’nda yapılan olağanüstü bir brifingde duyurdu.
Bakan bu emirlerden ilki salgın önlemleriyle ilgili, ikincisinin sınır kapılarından geçişler ile ilgili, üçüncüsünün hasta veya hasta insanlarla temasta bulunmuş olan kişilerin karantinası ve izolasyonu ile ilgili ve dördüncüsünün hangi tesislerin çalışmaya devam edeceği, hanilerinin kapalı kalacağı ile ilgili olduğunu belirtti. Bakanın bildirdiklerine göre vatandaşlar park ve bahçelerde artık özgürce yürüyebilecek.
Ananiev, “Bilindiği gibi Meclisin kararı ile ilan edilen olağanüstü hal süresi bugün sona erdi. Bugün, olağanüstü halde olmadan salgın önlemleri almamızı sağlayan yeni sağlık yasasını yayınladık “ diye belirtti.
Ona göre, hastalığın gelişiminde keskin bir değişiklik yok ve olağanüstü hal sırasında uygulanan önlemler devam etmelidir.
Ananiev, “Gerekçelerimiz, hükümetin böyle bir kararı hemen alması gerektiğine sizleri ikna edecektir. Bu virüsün etken maddesi bilinmeyen bir kökene ve enfeksiyona sahiptir. Bilimsel topluluk, hastalığın nedeninin teşhisi üzerinde aynı görüşe sahip değildir. Koronavirüs sadece bölgemizde değil, tüm dünyada gelişmektedir. Spesifik bir tedavi yoktur, bu hastalığı doğrudan tedavi edebilecek bir aşı veya ilacı bulmak için girişimlerde bulunulmaktadır, ancak şu ana kadar olumlu bir sonuç alınamamıştır. Bu hastalık ayrıca hastanelerdeki sağlık personelinin çok büyük bir bölümünü etkilemiştir. Salgın aile ortamı ve hastaneler dışında ülke genelinde farklı noktalarda ortaya çıkıyor, bir dizi yurtlarda görülüyor – yetişkinler ve engelli çocuklar yurtlarında ve diğer sosyal kurumlarda” diye ilave etti.
Eski kısıtlayıcı önlemlerin 24 saat içinde enfekte olmuş kişi sayısının 100’e ulaşması ile tekrar yürürlüğe girip girmeyeceği tartışılmamıştır. Ancak Ananiev, yüksek morbidite durumunda tekrar daha sıkı kısıtlamaların alınması gerektiğine inanmaktadır.
Olaybg.com