Ana Sayfa Gözlemci ABD’nin tahmini: Bulgaristan’daki zirve 24 Nisan’da, salgın Haziran ayında yavaşlayacak, kayıplar 303...

ABD’nin tahmini: Bulgaristan’daki zirve 24 Nisan’da, salgın Haziran ayında yavaşlayacak, kayıplar 303 olacak

870
Paylaş

Offnews’un haberine göre, Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından finanse edilen Amerikan Sağlık Metrikleri ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından hazırlanan veri analizi ile Bulgaristan’da COVID-19 salgınının gelişimi için çok iyimser bir prognoz sağlanıyor. Önemli bir ayrıntı, olağanüstü hal önlemlerine kesinlikle Mayıs ayı sonuna kadar uyulması durumunda tahminin geçerli olduğudur. Önlemler değiştirildiğinde veya halkın davranışları değiştiğinde bu veriler de değişecektir.
Çalışma, tek tek ülkelerdeki durumu, alınan önlemler ve sağlık sisteminin hazırlığı temelinde analiz etmektedir.
Analistler, Bulgaristan’daki salgının zirvesinin 14 gün sonra, yani 24 Nisan’da olacağını söylüyor.
Bu hipoteze göre 24 Nisan’da 349 COVID-19 hastası hastanede tedavi görecek. Bu rakam, çoğu diğer hastalıklara yönelik olmasına rağmen toplamda 17.000’in üzerinde hasta yatağı bulunan ülkemizdeki hastane sisteminin kapasitesinin oldukça altında.
Yine varsayımsal zirve tarihinde, yani 24 Nisan’da 87 hasta yoğun bakıma ihtiyaç duyacaktır. Bunlardan 74’ü solunum makinasına ihtiyaç duyacaktır. Şu anda mevcut yoğun bakım yatakları 856’dır. Ölüm sayısının günde en fazla 10 kişiye ulaşacağı tahmin edilmektedir.
Salgın Haziran ayı başında ortadan kalkması ve Mayıs ayı boyunca kontaminasyon ve ölüm vakaları olaması bekleniliyor.
Salgının bu dalgasının ülkemizde yaklaşık 303 kurban alması bekleniyor. Bugün itibariyle ölüm vakaları 26’dır.
Tahmini rakamlar, enstitü tarafından 8 Nisan’da var olan veriler ile güncellenmiştir.
Olaybg.com