Ana Sayfa Gündem Ardino, Şeytan Köprüsü’nün UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine girmesini istiyor

Ardino, Şeytan Köprüsü’nün UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine girmesini istiyor

1473
Paylaş

Ardino Belediye Başkanı İzet Şaban, mimari taşınmaz kültür anıtı olan Şeytan Köprüsü’nün Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilmesi için UNESCO’nun Bulgaristan Cumhuriyeti’ndeki Ulusal Komisyonu Başkanı’na bir mektup gönderdi. Belediye yönetimi bunun için ana argümanının köprünün benzersiz olduğunu ve Ege Denizi’ni Kuzey Trakya ovalarına bağlayan tek mimari kültür yapıtı olduğuna işaret etti.
İzet Şaban, “UNESCO’nun kültür mirası listesine Şeytan Köprüsü’nün de katmak için tüm koşullar var” diye belirtti. Belediye Başkanı, Ardino belediyesinin kültürel mirasın korunmasına yönelik çabalarının yanı sıra elde edilen sonuçların – Şeytan Köprüsü’nün korunması ve restorasyonu, ve bu siteye katılımın arttırılması çabalarını memnuniyetle karşılayan Bulgaristan Komisyonu Genel Sekreterinden bir yanıt alındığını belirtti.
Kayıt prosedürünün ilk aşaması, köprünün Sözleşme kriterlerini karşılayıp karşılamadığı ve esasen dünya listesi için olası başvuruların ulusal listesine dahil edilmesidir. Değerlendirme, Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen bir çalışma grubu tarafından yapılacaktır.
Büyük önem taşıyan Dünya Mirası Listesinde Bulgaristan’daki Madara Süvarisi, Boyana Kilisesi, Kazanlık Mezarlığı, Eski Nesebır, Rila Manastırı vb.gibi insanlık için olağanüstü değerli 10 kültürel ve doğal alan da yer aldığını hatırlatırız.
Olaybg.com