Ana Sayfa Eğitim Bakan Vılçev: Mezuniyet sınavları 10 gün ertelenecek!

Bakan Vılçev: Mezuniyet sınavları 10 gün ertelenecek!

737
Paylaş

Eğitim Bakanı Krasimir Vılçev bu sabah düzenlenen brifingde, mezuniyet ve Ulusal Dış Değerlendirme sınavlarının tarihleri on gün ile erteleneceğini bildirdi.
Böylelikle mezuniyet sınavları 20 ve 22 Mayıs yerine, 30 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Tarihlerdeki değişiklik, Bulgaristan’daki olağanüstü halin 13 Mayıs’a kadar uzatılması nedeniyle yapıldı. Olağanüstü halin uzatılması teklifi Başbakandan geldi ve Millet Meclisi tarafından onaylanması bekleniliyor.
Öğretim süreci tekrar başladıktan sonra, Cumartesi günleri de öğpretim gerçekleştirilmesi muhtemeldir, güzel sanatlar ve müzik dersleri öğretim yılının bitiminden sonra da etütler olarak devam ettirilebilir.
Eğitim Bakanı, “Bugün bahsettiğimiz tek senaryo, 14 Mayıs’ta derslerin yeniden başlayacağı senaryodur” diye açıkladı. Yükseköğretim kurumlarının kampanyalarının diplomaların vaktinde düzenlenebilmesi için en az 8 gün geri çekileceğini de açıkladı.
7. sınıf mezuniyet sınavları 15 ve 17 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
4. sınıflardaki Ulusal Dış Değerlendirme sınavları 29 veya 30 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Kesin teklifler önümüzdeki hafta yapılacak.
Bakan Krasimir Vılçev, “Her halukarda, müfredat biraz azaltılacaktır” diye açıkladı.
Anaokullarının da yaz aylarında tam kapasite ile çalışmaları öngörülüyor.
Bakan Vılçev daha, “Anaokulları şu anda zorunlu kapatılmıştır. Yarın personellerinin bir şekilde faaliyetlere dahil edilip edilemeyeceği görüşülecek. Bu kadar küçük yaştaki çocuklar için e-öğretim pek uygun değil. Anaokul personelinin yıllık izinleri bitene kadar bu izinlerini kullanacaklar” diye belirtti.
Olaybg.com