Ana Sayfa Gündem Başmüftü: Vakıf mülkelrinden paralar, bu mülklerin vergisi ödenmeden alınmış!

Başmüftü: Vakıf mülkelrinden paralar, bu mülklerin vergisi ödenmeden alınmış!

787
Paylaş

Başmüftü Mustafa Aliş Haci, Aktualno önünde şunları paylaştı: “2006 yılında ülkede birçok mütevelli heyeti denetimi gerçekleştirilmiştir. O zamanlar merkezileşme yoktu. Birçok mütevelli heyeti, vakıf mülklerinden gelir elde etmesine rağmen bu mülklerin vergisini ödemiyordu. O dönemlerde sadece Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü tüzel kişiliğe sahipti, daha sonra ise bütün borçlar Başmüftülüğümüze devredildi.”
Başmüftü, Müslümanlar Diyaneti’nin devlete olan 8 279 000 lev değerindeki borcunun bağışlanmasını umut ettiğini dile getirdi.
Bölgelerdeki mütevelli heyetleri tüzel kişiliğe sahip değildir. Hiç bir mütevelli heyeti vergi ödememiş, borçları hakkında Başmüftülüğe rapor göndermemiştir.
Başmüftü, “Aslında vakıf mülklerinden paraları alıp vergilerini ödememişlerdir. Bazı bölgelerde denetimler yapıldı ve mütevelli heyeti banka hesaplarında bulunan fonlar devlete borç olarak kaydedildi. Örneğin Kırcali’de durum böyleydi” diye belirtiyor.
Mustafa Hacı daha, “Tüm camilerin belediyelere çöp ücreti borcu vardı, ancak bu borçlar sadece Başmüftülükten aranıyordu. Örneğin sadece Sofya’daki caminin belediyeye çöp ücreti için 600.000 lev borcu vardır. Hiçbir Ortodoks kilisesi böyle bir ücret ödemiyordu, kimse onları aramıyordu. Ancak bu ücret bizlerden talep ediliyordu. Sofya’da bir arsa olan mülkünüz var. Buradan bir çöp dahi atılmıyor. Başka kişiler buraya çöp atıyor, oysa bizler çöp ücreti ödemek zorunda kalıyoruz” diye belirtiyor.
Bunun dışında, 2009-2011 yılları arasında Nedim Gencev Müslümanlar Diyaneti temsilcisi olarak davalar açmış, avukatlara ödenmesi gereken ücretler ise faizsiz olarak 300 000 BGN de borç olarak Müftülüğe kalmıştır.
Mustafa Haci, “Komünizm döneminde, babalarımızdan ve atalarımızdan miras kalan vakıf mülkünün çoğuna devlet el koymuştur. Örneğin Yambol’daki kapalı çarşı, Nesebır’daki 40 dönüm deniz kıyısında arazi gibi mülkler söz konusudur. Bunlar devlet mülkiyetine geçirilen büyük mülklerdir. Davalar açtık, ancak bir netice alamadık. Bu mülkler bize iade edilmelidir – elimizde belge olanları iade edilsin en azından, bunlardan elde edilen gelirlerle, giderlerimizi karşılamak için. Bulgaristan’da 1000’in üzerinde imamımız var, bunlardan sadece 620’si maaş alıyor. Diğerleri halk tarafından destekleniyor” diye açıkladı.
Olaybg.com