Ana Sayfa Gündem BBC: Avrupa Mahkemesi, Bulgaristan’dan Abdullah Büyük’ün sınır dışı edilemsi ile ilgili açıklama...

BBC: Avrupa Mahkemesi, Bulgaristan’dan Abdullah Büyük’ün sınır dışı edilemsi ile ilgili açıklama istedi

972
Paylaş

BBC Radyosunun bugün verdiği bilgiye göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Bulgaristan’daki yetkililerden Abdullah Büyük olayı hakkında açıklama istedi.

İşadamı bir yıl önce Strazburg’da Bulgaristan aleyhine bir dava açtı. Büyük, iltica talebine cevap beklerken Bulgaristan’dan yasalara aykırı olarak sınır dışı edilip Türk yetkililerine teslim edildiğinden şikayetçi.
Avrupa Mahkemesi, Sofya’dan olayla ilgili tüm belgeleri istedi. Bulgar makamlarının, 2016 yazında ülkemize sığınan Türk işadamı Abdullah Büyük’ü teslim ettiğini hatırlıyoruz.

Ankara’ya göre, Büyük Fethullah Gülen FETO grubunun üyesidir. Büyük şirketler ve bankalar da dahil olmak üzere 60.000’den fazla müşterisi olan „Fethullah Bilişim Şirketi“ – Türkiye’nin en büyük domain satış şirketlerinden birinin sahibiydi.
Abdullah Büyük, Şubat 2016’dan beri Bulgaristan’da saklanıyordu. Türk polisi onu Eylül 2015’te İstanbul Holding binasında 17 kişiyle birlikte tutukladı. Bunlardan 10 tanesine karşı suçlamada bulunuldu, ancak Büyük mahkemece serbest bırakıldı. Savcılık, bu kararı temyiz etti, ancak o zaman 43 yaşındaki domain tüccarı Bulgaristan’a kaçtı ve siyasi sığınma talebinde bulundu.

Türk soruşturmasına göre:
Eylül 2015’te savcının emriyle polis, Abdullah Büyük firmasının giriş ve çıkışını izlemeye başladı. Şirket, İstanbul’un Üsküdar semtindeki Libadiye Bulvarı’nda yer almaktadır.
Polis, „Gülen’in finansörünün“ „himmet“ (bağış) toplama ile ilgili işadamları ile bir toplantı yapacağı konusunda ön bilgilere sahip. Himmet, Gülen’in organizasyonunun milyonlarca lira topladığı yöntemdir. Polis memurları, her Salı Büyük’ün işadamlarıyla buluştuğu ve Gülen’e ne kadar ve nasıl “himmet” vereceğini tartıştığı beş katlı binayı izlemeye başladı.

Toplantı saat 21: 00’de yapılacak, ancak polis binaya girmek istediğinde kapının kilitli olduğunu görüyor. Bir tanesi camı kırıp kapıyı açıyor.

Büyük ve diğer 9 işadamın toplantı yaptığı ofisine giriyorlar. Telefonları dinlenilmemek için kapının önünde bırakılmıştı. Polis odaya girdiğinde, işadamlarından biri bir notu yırtıyor. Polisler parçalanmış notu yapıştırıp bağışların miktarı ile bağışçıların adlarının yazılı olduğu notu tekrar bir araya getiriyor.
Büyük, dokuz işadamıyla birlikte sorgulanmak üzere polise götürülüyor. Soruşturmada, üç kişi Gülen’in örgütüne mali destekleri tartışmak için toplandıklarını itiraf ediyor.
Sorgulamaların ardından Büyük ve diğerleri, üç gün sonra başlayacak olan davaya kadar salıverilirler. Ancak davadan hemen önce Büyük Bulgarşstan’a kaçıyor.
Olaybg.com