Ana Sayfa Gündem Beklenilen emir: Türkiye’den Bulgaristan’a insan ve araç girmesi yasaklanıyor, ancak sadece iki...

Beklenilen emir: Türkiye’den Bulgaristan’a insan ve araç girmesi yasaklanıyor, ancak sadece iki gün için!

735
Paylaş

Bugün 23 Nisan’da Sağlık Bakanı, Lesovo – Hamzabeyli, Kapitan Andreevo – Kapukule, Malko Tırnovo sınır geçiş noktalarından Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen kişi ve araçların Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına girişine geçici bir yasak getirilmesini emretti.
Ağır vasıtalar, özel geçiş izinlerine sahip taşıtlar, tedavi görmek üzere hasta taşıyan araçlar ve insani görevleri yerine getiren taşıtlar için muafiyet uygulanacak.
Yasak, 24 Nisan saat 00.00’dan 26 Nisan saat 23: 59’a kadar geçerlidir. COVID-19 ile mücadele Ulusla Operasyonel Karargah Başkanı General Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski bu sabah, Ramazan ayı boyunca Müslümanların koronavirüse karşı alınan katı önlemlere uyumasını, göçmenler Bulgaristan’a seyahat etmemeleri çağrısında bulundu.
Ventsislav Mutafçiyski, “Önümüzdeki hafta Bulgaristan’ı da etkileyebilecek olaylar var. Bu Müslümanların önümüzdeki oruç ayı ve bayramlarıyla bağlantılıdır. Başmüftülük camilerin kapatılmasını emretti. Orucun aile içi ile kısıtlı kalması öneriliyor. Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak iftarların paketlenip, mümkün olduğunca dezenfekte edilip dağıtılsın” diye belirtti.
General, Başmüftülükten alınan önlemler için teşekkür etti.
Karargah Başkanı daha, “Önümüzdeki günlerde birçok insanın Türkiye’den seyahat edeceğine dair bilgiler var. Türkiye’deki durumun çok ciddi olduğundan bu gezilerin durdurulmasını isteyeceğiz” diye açıkladı.
Müslüman dünyasının oruç ayı 24 Nisan’da /Cuma günü/ başlayacak ve bir ay sürecek. Arkasından da Ramazan Bayramı kutlanacak. Bu yıl ilan edilen olağanüstü hal nedeniyle, Başmüftülük Müslümanları evde ibadet etmeye çağırdı. Camiler açık olacak, ancak ibadete sadece imamlar gelecek. Başmüftülük iftar yemeklerinin de evde olması önerisinde bulundu.
İftarlar yerine oruç tutanlara ve muhtaç ailelere gıda paketleri dağıtılacak.
Olaybg.com