Ana Sayfa TOP Borisov, özel bir şirketin yerine devletin tütün üreticilerine ödeme yapacağı sözünü verdi

Borisov, özel bir şirketin yerine devletin tütün üreticilerine ödeme yapacağı sözünü verdi

628
Paylaş

Perşembe günü, Devlet Tarım Fonu’nun yönetim kurulu, Kuzeydoğu Bulgaristan’dan tütün üreticilerinin 2016’dan beri özel bir Yunan firması tarafından ödenmeyen meblağların ödenmesine karar verecek. Başbakan Boyko Borisov, Şumnu’nun Pristoe köyünde tütün paralarını alamayan protestocular ile yaptığı görüşmede, paralarının devlet tarafından ödeneceği sözünü verdi. Cumartesi günü memnuniyetsizliklerini dile getirmek için tütüncüler Şumnu-Silistre ana yolunu kapattılar ve Başbakandan yardım istediler. Cevap olarak bugün Boyko Borisov protestocuları ziyaret etti. Ödeme devletin “De Minimis” yardımı ile gerçekleşecek.

Başbakan, “Tütünü ekerken, toplarken ve işlerken bel bükenler paralarını alacaklar” diye belirtti. Borisov daha, bölgedeki belediye başkanlarının ve muhtarların, onlara yardım edebilmek için etkilenen çiftçilerin listesini yapması gerektiğini belirtti. Borisov, “Bulgaristan sadece sarı kaldırımlardan ibaret değildir. Bulgaristan burada – elleri nasırlı insanlar – Bulgaristan toprakta, tütünde. Nerelere para harcanmıyor ki, bu insanlar onlara yardımcı olmamızı hak ediyor” diye belirtti ve yaklaşık 1.5 ile 2 milyon lev para gerektiğini ifade etti.

Başbakan, “Herkese duyurun, tütün ekp de kaybeden herkes Perşembe günü sonrası paralarını alabilecek” diye açıkladı.

Pristoe’deki toplantıda, tütün üreticileri onu başka bir sorun hakkında bilgilendirdi. 2010’da üreticiler, vergi borçlu olduklarını bilmeden geçici ulusal yardım almışlardır. Şimdi bu vergileri 5 yıl geriye dönük ödemek zorunda. Başbakan bu konuda, “Vergilerle durum biraz daha ciddi, orada sadece erteleme yapabilir ve tazminata bağlayabilirz. Çünkü gördünüz, Müftülüğün vergilerini bağışlamayı düşündük, ancak ciddi bir tepki ile karşılaştık. Bu yüzden vergileri daha ciddi düşüneceğiz” yanıtını verdi.
Fotoğraflar: 24shumen.com
Olaybg.com