Ana Sayfa Siyaset BSP Parlamentoyu terk etti!

BSP Parlamentoyu terk etti!

692
Paylaş

BSP Millet Meclisini terk ediyor! Buna bugün partinin Genel Kurulu tarafından karar verildi.
Genel kurul üyelerinin 74’ü Başkan Kornelia Ninova’nın önerisini destekledi. 33 üyesi “ret”, üçü “çekimser” oy kullandı.

BSP, milletvekillerinin Millet Meclisi salonuna geri dönmeleri için hükümete birkaç koşul koydu: Yeni bir Merkez Seçim Komisyonunun oluşturulması, oylamanın kararların iptali, tercihen seçimin geri getirilmesi, elektronik oy kullanma tartışmalarının yeniden gündeme alınması, herkes bir temyiz şikayeti ile haklarını arayabilmesi.

Millet Meclisinin bugünkü oturumunda BSP tüm Bulgaristan vatandaşları ve siyasi partilere hitabetinde, demokrasinin, özgürlüğün ve hukukun üstünlüğünün korunması çağrısında bulundu.

BSP bildirisinde, “GERB, HÖH ve Bulgaristanı Kurtarma Ulusal Cephesinden oluşan Millet Meclisi, yasaları, Bulgaristan vatandaşlarının özgür seçim haklarını ve adil seçimlerin sınırlarını ihlal edilen seçim yasası değişiklikleri kabul etti. İktidarda olanların çıkarlarına göre seçim kurallarını değiştirmek kötü bir uygulama olmakla bereber artık gelenek haline geldi. BSP Genel Kurulu ve Parlamento grubu bu kararları kesin bir şekilde reddediyor ve soldaki milletvekillerine Millet Meclisini terk etmeleri çağrısında bulunuyor” diye belirtiliyor.
Soldakilere göre, yapılan değişiklikler, bugün de gelecekte de seçim sürecinin demokratik yönünü tehdit etmektedir.

BSP’ye göre: “Bulgaristan’da parlamentarizmi korumak için parlamento oturumlarını terk ediyoruz. Seçim Yasasındaki son değişikliklerin kaldırılması ve yeni bir Merkez Seçim Komisyonu seçilmesi için yasal zorunluluğun yerine getirilmesi konusunda ısrar ediyoruz. Önümüzdeki Avrupa Parlamentosu seçimlerinin demokratik bir şekilde yapılmasını, seçim sonuçlarının Bulgar vatandaşlarının iradesine göre güvenilirliğini sağlanmasını ve bu garantilerin önemli bir parçası olarak yeni bir Merkez Seçim Komisyonu oluşturulmasını istiyoruz.”
Kornelia Ninova’nın yönettiği parti, ancak bu şartlar altında bu parlamentoya geri döneceklerini açıkladı. BSP’den daha, “Bulgaristan vatandaşlarına seçim haklarının savunulması konusunda ortak eylemlerde bulunma çağrısında bulunuyoruz. Herkes bir partiye veya bir diğerine, bir adaya veya başka bir adaya destek verebilir. Bu temel bir siyasi haktır. Ancak gerçekleşmesi için verilen mücadelede birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekir. Ancak bu şekilde demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve temel siyasi ve sivil haklarımıza sahip çıkmış olacağız” diye belirtiyor.

Olaybg.com