Ana Sayfa Gözlemci İlhan Anday bTV’de : Dogan’ın morfik rezonansı „saldırıya uğradı“, hasar yakın insanlardan...

İlhan Anday bTV’de : Dogan’ın morfik rezonansı „saldırıya uğradı“, hasar yakın insanlardan geliyor

1978
Paylaş

24rodopi.com’dan İlhan Anday, bTV’nin sabah programında paylaştıkları:
Ahmed Dogan’ın Morfik rezonansı, yani bilgi portalı „siber saldırıya uğradı“. Onursal Başkanın sahada çalıştığı zamanlardaki gibi değil, kendisine doğru bilgi gitmiyor. Bu „siber saldırı“ parti içindeki insanlardan geliyor ve kendisi bu ihmali kaldırmak zorunda.
Program sunucusu Anton Hekimiyan’nın Delyan Peevski’nin AP üyesi olup olmayacağını sorusuna Anday, ALDE’nin pozisyonunun beklendiğini yanıtını verdi. Liberaller Avrupa Parlamentosu seçimlerinde çok iyi sonuçlar elde etti ve yeni çalışma döneminde sözleri daha çok duyulacak. Bir işadamı olarak Peevski’nin pozitif bir imajı olsa da, bir politikacı olarak adı sürekli skandallara karıştırılmakatadır.
bTV ekranlarından gazeteci İlhan Anday, Avrupa Parlamentosu’ndaki ALDE grubu, Peevski’nin skandalı Sofya’dan Brüksel’e transfer edip etmeyeceğine karar verecek, aynı zamanda AP üyesi olup olmayacağı, Dogan’ın listesinin leh ve aleyhine bağlı olacağını tahmin ettiğini belirtti.
Anday’a göre, Avrupa seçim sonuçlarından sonra HÖH’te bir yeniden düzenleme yapılacak, bu düzenleme ise parti yararına olacaktır. Belirttiklerine göre, HÖH’ün seçim sonuçları iktidara ortak olmaya imkan veriyor, ancak iktidara geçişi ön kapıdan yapılamayacaktır, ancak önce parti örgütlerinin yapılandırılması ve daha sonra erken seçimlere gidilmesi gerekiyor. HÖH şu anda 4 bölgede birinci siyasi güç (Kırcali, Razgrad, Şumnu ve Tırgovişte) ve daha yüksek katılım oranıyla bile Kırcali bölgesinde lider olmaya devam etmektedir.
Gazeteci daha şunları belirtiyor: “Öncelikle bu seçimlerde gelişen olayları ve iki ay önce Dogan’ın doğum gününde yapmış olduğu konuşmayı bir araya getirmemiz gerekiyor. Bu seçimlerede iki vatandaş grubu ortaya çıktı. İlki fikri değişmeyen ve bütçeden geçinen seçmenlerden oluşmaktadır. İkinci grupta ise hayatını kendi eline alanlar bulunmakta, burada işadamları, büyük bir kısmı Batı Avrupa’da gurbette olup ailelerine çalışıp bakabilen seçmenler yer almakta. Son iki yılda Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin en büyük yanılgısı, bu insanlarla çalışmamalarıdır.”
Gazeteci daha, HÖH’ün Avrupa Parlamentosunda dört üyesi bulunduğunu, gurbette bulunan vatandaşlarla irtibat kurma imkanlarının olmasına rağmen bunun yapılmadığını dile getirdi. İlhan Anday, Demokratik Bulgaristan’ın çok az kaynakla bu diyalogu yürüttüğünü ve yurtdışındaki oyları kazandığını belirtti.
Anday, seçimlerden iki hafta önce Dogan’ın bağışlanmayı istediğini, böylelikle bir nevi AP aday listesindeki hatasını kabul etmiş olduğunu ifade etti. Ona göre, HÖH’ün geleneksel olarak ilk siyasi güç olduğu bölgelerin temsilcileri listede yer almamıştır.
Anday, belediye başkanlarından, Karadayı’dan, AP üyesi adaylarından Dogan’a kadar HÖH’ün son on günde var gücüyle çalıştığını, iyi bir yüzde olarak değerlendirilebileceği bu sonucu elde ettiğini, ancak elde edilen sonuç, elde edilmesi gerekenden daha düşük olduğunu ifade etti. Dogan’ın normu 431.000 oydu ve kampanyanın ortasında, 350.000 oydan daha düşük bir rakamın rezalet olacağına dikkat çekildi. HÖH 316.000 oy aldı. Anday, partinin şimdi hafif bir şekilde yeniden yapılanacağını, Eylül ayında ise gerginliğin artacağını öngörüyor.
Dogan, doğum gününde yaptığı konuşmada, belediye başkanlarının önümüzdeki Ekim seçimlerini düşündüğünü belirtti, bu yüzden AP seçimlerinde son yerel seçimlerde olduğu kadar oy kazanma normu koydu. Gazeteciye göre, Doğan’ın parti içerisindeki bilgi portalına kimin zarar verdiğini öğrenmeli, çünkü burada toplumdan çok kendi başarısını kovalayan birçok kimse bulunmakta olduğunu ifade etti.
Gazeteci daha, DOST’un seçimlerdeki kötü sonucu, Ankara ve fonlar olmadan HÖH’e alternatif partinin mümkün olmadığını gösterdiğini belirtti. Kendisine göre, HÖH’ün Avrupa Parlamentosuna 4. üyesini göndermek için 3 bin oyun yetmediğini, bu rakam ise DOST partisine verilen oyların yarısı kadar olduğunu belirtti.
Olaybg.com