Ana Sayfa Gündem Bugün eş zamanlı cumhurbaşkanlığı ve erken parlamento seçimleri yapılıyor

Bugün eş zamanlı cumhurbaşkanlığı ve erken parlamento seçimleri yapılıyor

412
Paylaş

Bulgaristan’da bugün eş zamanlı olarak yapılan cumhurbaşkanlığı ve erken parlamento seçimleri için vatandaşlar sandık başında.
Bu seçimlere uygun olarak, ‘Starata pesen na nov glas’, yani ‘Yeni sesle eski şarkıyı söylüyorlar’ Bulgar atasözünü seçtik; Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi seçmenin ağırlıklı olduğu bölgemizde bugün katılım oranı düşüktü. Ancak eskiden de olduğu gibi köy ve ev gezileri yapıldı, halktan oy kullanmaları istendi, gerektiğinde kiralık araçlar ile seçmen sandık başına taşındı, makina ile oy kullanırken zorlandıkları görülen, özellikle Türkiye’de yaşayan çifte vatandaş statüsündeki Bulgaristan göçmenlerine ‘yardım eli’ uzatıldı…
Ha diyeceksiniz ki: “Seçim bürosunda diğer partilerin temsilcileri de varmış. Olabilir, kimse “gizli” demiyor zaten. Her şey herkesin gözü önünde oluyor: „Za kogo ste glasuvaş?/ Kime oy vereceksin?“. Alınan cevap ve arkasından uzatılan ‘yardım eli’ ve yöntem aynı.
Bizm buralarda farklı görüşlere sahip parti temsilcilerin beraber çalıştıkları biliniyor zaten. Yani, ‘Starata pesen na nov glas’ şarkısını söyledik bugün, birlikte.

olaybg.com