Ana Sayfa Gündem Bulgaristan’da en düşük madenci maaşlari Kırcali’de, Imeris Minerals’e ültimatom – ya %20...

Bulgaristan’da en düşük madenci maaşlari Kırcali’de, Imeris Minerals’e ültimatom – ya %20 artış, ya grev!

780
Paylaş

Kırcali şirketi Imeris Minerals (eski Bentonite) madencileri tarafından maaş artışları için bir imza kampanyası başlatıldı. İşçiler, kısmi olan geçen yılki endekslemeden memnun değiller.
Madenciler, bu sektördeki asgari ücretlerin üstünde maaş almaları gerektiğine inanıyorlar. İşçiler maaaşlarının %20 artmasını talep ediyorlar. Bulgaristan Bağımsız Sendikaları Konfederasyonundan, Kırcalili madencilerin 740 levden düşük maaş aldıklarını, bunun ise sektördeki en düşük maaşlardan daha az olduğunu belirtiliyor. Sendikanın Bölge Başkanı İvanka Karakoleva’ya göre, madenciler grev hazırlığındadır. Sendika şirket yönetimi ile anlaşma masasına oturmaya hazır, ancak yönetimden henüz bir cevap gelmemiş. Madenciler, son endekslemede aldıkları beş lev maaş artışlarıyla kendileriyle alay edildiğini düşünüyorlar.
2015 baharından itibaren Kırcali’deki Bentonit tesisinin Fransız sanayi grubu Imerys’in bir parçası olduğunu hatırlatırız. Bulgar firmanın sözleşmesi, Yunan sahibinin Avrupalı dev sanayi grubunun bir parçası haline geldiği uluslararası bir işlem sonucunda geldi.

olaybg.com