Ana Sayfa Siyaset Bulgaristan’da hükümet kurma görevi ‘Bilinmeyen’ Plamen Nikolov’a verildi

Bulgaristan’da hükümet kurma görevi ‘Bilinmeyen’ Plamen Nikolov’a verildi

469
Paylaş

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümeti kurma görevini, Yunan filosof Sokrat’ın „Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir“ cümlesinden yola çıkacak olursak ; hakkında hiçbir şey bilmediğimizin bildigimiz Plamen Nikolov’a verdi.
Plamen Nikolov’un temsil ettiği Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi, ülkede 11 Temmuz’da yapılan erken parlamento seçiminin ardından
46. Dönem Halk Meclisinde en çok sayıda sandalyeye sahip.
Görev tahsil töreninde, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Plamen Nikolov’a hitaben, “11 Temmuz seçimlerinin bir sonucu olarak yeni hükümeti kurma görevi size veriyorum.” dedi. Plamen Nikolov ise, “Bu görevi üstlenmek benim için şeref ve sorumluluktur” diyerek karşılık verdi.
Nikolov’un önümüzdeki günlerde kabinesinde yer alacak isimleri belirlemesi ve parlamentodaki siyasi partilerden destek araması bekleniyor.
ITN tarafından Başbakanlığa aday gösterilen Plamen Nikolov hakkında ne biliyoruz?
1. Biz onun Bulgar Komünist Partisi üyesi olmadığını ve Devlet Güvenliğinin (Darjavna sigurnost) muhbiri olmadığını biliyoruz.
2. 1977 doğumlu olduğunu biliyoruz.
3. Eğitimli olduğunu ve İngilizce, Rusça ve Almanca bildiğini biliyoruz.
4. Bir önceki mecliste ITN üyesi olduğunu ve şimdiki meclisin bir üyesi olduğunu biliyoruz.
5. Polis Akademisi mezunu olmadığını ve İtfaiye Fakültesi’nde okumadığını biliyoruz.
6. Korgeneral olmadığını biliyoruz.
7. Haydut olmadığını ve Çek Cumhuriyeti’ndeki Pankrac hapishanesinde olmadığını biliyoruz.
8. SİK ve VİS’de olmadığını biliyoruz.
Başka bir deyişle, Plamen Nikolov hakkında hiçbir şey bilmediğimizi biliyoruz. Aslında, Plamen Nikolov, Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi, Avusturya’daki Klagenfurt Alpen-Adria Universitesi ve Amerikada’da hukuk, politika ve ekonomi felsefesi okudu, ama yine de en büyük gerçek şu; hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir siyasetçiye hükümet kurma görevi verildi.

olaybg.com