Ana Sayfa TOP Cebel Beldiye başkanı Necmi Ali tarafından teşvik edilen STEM eğitim sistemi Hristo...

Cebel Beldiye başkanı Necmi Ali tarafından teşvik edilen STEM eğitim sistemi Hristo Botev Lisesi’nde uygulanmaya konuldu!

440
Paylaş

Sorgulayan, araştıran ve üreten nesiller yetiştirmeyi hedef alan STEM, Science, Technology, Engineering ve Math’in (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)eğitim sistemi, açılışı dün yapılan Cebel (Şeyhcuma) Hristo Botev Lisesi’nde uygulanmaya başlandı.

Törene Bölge Eğitim Dairesi Başkanı Demitra Miryanova, Hristo Botev Lisesi okul müdürü Neziha Hasan, proje danışmanı Chavdar Todorov, Belediye Meclisi Başkanı Seyfi Mehmedali, belediye başkan yardımcıları Emil Kutsev ve Ergin Üsein, sekreter Hayriye Mehmed, İnsani İşler Daire Başkanı Ceylan Süleyman,  Cebel Belediye’sinin baş mimarı ı Mehmed Mümün, vatandaşlar ve misafirler katıldı.
Post modern bir uygulama olan STEM aslında fen demek,  hatta fen bilimini, teknoloji, mühendislik bilimi ve matematik bilimini. karıştırmadan bütünleştirmek demektir.
Hristo Botev Lisesi okulu STEM Merkezi’nde  kayıt stüdyosu, ses stüdyosu, dijital alan, soyunma odası, gerekli donanım, öğretmen eğitim odası, çevrimdışı alan, ekipman, dizüstü bilgisayarlar, etkileşimli ekran, modelleme ve oluşturma için bilgisayarlar, 3D yazıcı, ses ekipmanı, video kameralar, aydınlatma ekipmanı, sanal gerçeklik gözlükleri bulunmakatadır.
Cebel „Hristo Botev“‘ lisesindeki  STEM merkezi, Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın „Okul STEM ortamı inşa etme“ ulusal programı kapsamında kazanılan bir proje sayesinde inşa edildi.
Cebel belediyesinin yeni keşfi olan STEM merkezi açılış konuşmasında,  Belediye başkanı Necmi Ali, „Küçük bir belediye olabiliriz ama şimdiden ülke genelinde Cebel’in adı güzel örneklerle konuşuluyor. Her okulda bu tür merkezler için fon sağladık. , STEM merkezi ile „Hristo Botev“ Lisemiz Bulgaristan’daki 55 okul arasında yer alıyor. Bu sayede çocuklara kariyer gelişimlerinde güvenilir bir başlangıç sağlıyoruz.  Bu yüzden gerçekleşmesinde çok motive olduk“ diye konuştu.
Stem tanımını yapan bir öğrencinin ise, „Üreterek öğreneceğiz. bazı modellerimiz var. Ancak  bu ileride bazen bir makine de olabilir, hatta bir matematiksel model de olabilir“ sözleri,  aslında Cebel lisesindeki öğrencilerin bu alanda hayli yeterli ve güzel işler yapıldığının farkında olduklarının,  ileride STEM’in Cebel’in tüm okullarında uygulanacak olmasının da, bu sistemin çok kısa sürede, zaman almadan, başarıya ulaşılacağının teyidi gibiydi.
Sonuç;Belediye Başkanı Necmi Ali’nin açılışta „Bu kadar hızlı gelişiyor olmamız beni mutlu ediyor“ sözleri tesadüf olmadığı gerek.