Ana Sayfa Gündem Cumhurbaşkanı Radev, GERB ve Birleşik Vatanseverlerden oluşan hükümetten güvenini geri çekti

Cumhurbaşkanı Radev, GERB ve Birleşik Vatanseverlerden oluşan hükümetten güvenini geri çekti

376
Paylaş

Vatandaşların çıkarına hareket etmeyen ve krizden sorumlu olan hükümetten resmi olarak güven oyumu geri çekiyorum. Cumhurbaşkanı Rumen Radev halka yönelik konuşmasında bunları açıkladı. Medyalar ile birlikte Radev’i dinlemek üzere CumhurbaşkanıYardımcısı İliana Yotova, danışmanları ve sekreterleri, Dondukov 2 adresindeki armalı salona geldiler.
Cumhurbaşkanı Radev’in konuşmasının tamamı:
“3 yıldır hükümeti Bulgaristan vatandaşlarının çıkarları için sorumlu ve etkili çalışmaya davet ediyorum. Bunu siyasi bir rakip olarak değil, Bulgaristan’ın geleceği için düşünce ve endişe taşıyan devlet başkanı olarak yapıyorum. Ne yazık ki, bu gerçekleşmiyor. Bugün her düzeydeki yönetimde ciddi bir krize tanık oluyoruz.
Reform ve yolsuzlukla mücadele konusundaki irade eksikliği, yasa ve ahlakın devamlı ihlali, Bulgaristan’ın geçiş süreci tarihinde benzeri olmayan tüm kamu sistemleri ve kurumlarının felç olmasına yol açtı.
Pernik sakinleri ve bölgedeki tüm köyler susuz bırakıldı, hükümet siyasi sorumluluk almayı reddediyor.
Yabancı medya ve kurumlar tarafından yapılan araştırmalar, hava ve doğamızı zehirleyen, ülke geneline yayılan ve santrallerimizde yakılan yabancı ülkelerin çöplerine ışık tuttu. Bulgaristan bir çöplük değildir ve devlet korumalı bir avuç iş adamının kâr etmesi için hiç kimse Bulgaristan vatandaşlarının sağlığını bahis konusu yapma hakkına sahip değildir.
Hükümet Bulgaristan vatandaşlarının net açıklamalar beklediği para kurulu reformunu sessizce gerçekleştirmeye çalışıyor. Mevzuat lobi çıkarlarına rehin düştü, yoksulluk ve eşitsizlik ise artıyor.
Hatta kişisel siyasi hayatta kalma adına ulusal egemenlikle bile ticaret yapılıyor. Bağımsız olması ve yasaları savunması gereken kurumlar, iktidarın bir aleti haline gelerek egemenliği açık bir şekilde ihlal ediyor.
Devlet organları, muhaliflerini ve protestocuları korkutmaya çalışıyor. Sivil özgürlüklere yönelik organize bir saldırı var.
Bu hükümet ve yönetim, devletçiliğin çöküşüne yol açıyor ve bizi bir ulus olarak geleceğimizden mahrum ediyor
Bütün bunlar sona ermelidir.
Bugün itibariyle, Bulgaristan vatandaşlarının çıkarını korumak için hareket etmeyen ve toplumumuzdaki aşırı krizden sorumlu olan hükümetten resmi olarak güven oyumu geri çekiyorum.
Değerli vatandaşlar,
Bugün bölünme sol ve sağ, başkent ve taşra arasında değil, yolsuz iktidar ve milyonlarca onurlu Bulgaristan vatandaşı arasındadır. Haklarımızı savunma mücadelesinde yanınızdayım. Bulgaristan’ın geleceği, vatandaşlarının baskıdan korkmadığı, yasalara ve ahlaka güvendiği özgür bir Avrupa ülkesinin geleceğidir. Bu cesur ve onurlu Bulgarların geleceğidir! Gençlerin ve aydınların, yaşlıların, dürüstlerin ve çalışkanların, vatanımızı yeniden canlandıracak herkesin geleceğidir.
Adalet ve devlet için birleşelim. Bulgaristan’ın refahı için birleşelim!“

Olaybg.com