Ana Sayfa Gündem Cumhurbaşkanı Radev: Hükümet ve Başsavcı istifa etmeli

Cumhurbaşkanı Radev: Hükümet ve Başsavcı istifa etmeli

618
Paylaş

Halka yaptığı olağanüstü konuşmada Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümet ve başsavcının istifasını istedi.
Cumhurbaşkanı, „Antimafia“ ulusal bir uzlaşma oluştuğunu söyledi.
Bu açıklama, Sofya merkezinde iki gün süren, dün gece polisle çatışmaya yol açan, resmi rakamlara göre 18 kişinin yaralandığı protestolardan sonra geldi.
Cumhurbaşkanı şunları söyledi:
Değerli vatandaşlar,
Dünkü güne, hükümetin ve başsavcının istifasını talep eden kitlesel protestolar damgasını vurdu. İktidar partisinin sivil protestonun hemen yakınında kendisine destek için miting düzenlemesi, sivil barışa karşı kasıtlı ve kabul edilemez bir provokasyondur. Geç saatlerde protestocular ve polis arasında çatışmalar yaşandı.
Başbakan’ın toplumdaki gerginliklerine ilişkin sorumluluğu başkasına atma girişimleri Bulgaristan’daki durumu bilenleri yanıltamaz. Yolsuzluk, korku, savcılık reketi ve soygunlara karşı eylemsizlik, masumiyet karinesinin çiğnenmesi, konuşma özgürlüğünün boğulması, vicdansız yalanlar ve adalet eksikliği Bulgarların isyan ettiği şeylerdir. Birçok şehirdeki avukat baroları, savcılıkta bir değişiklik yapılmasını istiyor.
Öfke derindir, yıllar boyunca birikmiştir ve korkuyla, güçle bastırılamaz. Hükümetin mafyalaşması, siyasi bağlılıkları ne olursa olsun, her yaştan özgürlüğü seven Bulgarları, son yıllarda yöntimsel olarak çiğnenen yasallık ve temel sivil özgürlüklerinin geri dönüşü için taleplerinin artırmasına zorladı.
Bulgarların meydanlarda olduğu şu anda, Avrupa’nın Bulgaristan’a kapalı gözlerle bakmaya hakkı yok. Birliğin demokratik bir Bulgaristan’a, yasaların, ilke ve kuralların üstünlüğü bulunan bir Bulgaristan’a ihtiyacı vardır.
Bu durumun çıkış yolu birdir: hükümetin ve başsavcının istifası. Şiddet ve manipülasyon her iki kuruma da güveni geri getiremez. Her gecikme Bulgaristan’ı çıkmaza sokuyor. Her ayak direme kaos riskini artırıyor. İnsanların parti, etnisite veya başka bir kritere göre ayırarak iktidar ve oligarşinin elde ettiklerini koruma girişimleri kabul edilemez ve durdurulmaya mahkumdur. Mafya karşıtı ulusal bir fikir birliği oluşuyor. Bu fikir birliği milyonlarca saygın Bulgar vatandaşını birleştiriyor, bu da hükümetin para, medya ve idari kaynaklarından daha güçlüdür. Kolluk kuvvetlerini yasalara uymaya çağırıyorum. Polis ve jandarmanın artık kardeşlerine karşı kullanılmasına izin vermeyeceğine inanıyorum.
Protestocuları şiddetten kaçınmaya ve provokasyonlara yenilmemeye çağırıyorum. Provokasyon barışçıl protestonun yüzü değildir, bugün hukukun üstünlüğünü ve Bulgaristan’ın geleceğini savunan binlerce Bulgardır protestonun yüzü. Güç gerçeklerde, kararlılık ve beraberliktedir.
Dikkatiniz için teşekkür ederim!

Olaybg.com