Ana Sayfa Gündem Cumhurbaşkanı Radev: Yoksullukla bu virüs yok edilmiyor

Cumhurbaşkanı Radev: Yoksullukla bu virüs yok edilmiyor

707
Paylaş

Boyko Borisov ile yapmış olduğu görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Rumen Radev: “Yoksullukla bu virüs yok edilmiyor. Hepimiz bu krizden en çok etkilenecek olanlarla dayanışma içinde olmalıyız. Bu durumda, devlet en zayıf olana yardım etmelidir. Bu, devlete ve toplum olarak geleceğimize güveni geri kazanmanın umududur” diye konuştu. Ulusal Kriz Karargahı Başkanı Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski’nin de yer aldığı Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasındaki görüşmede COVID-19 ile mücadelede daha katı tedbirlerin alınmasını tartışıldı.
Rumen Radev daha, “Kriz anında tam seferberliğe ihtiyacımız var. Bu tür bir krizle başa çıkmak, her birimizin yüksek farkındalığını gerektirir. Herkes anlamlarının ve koronavirüsle mücadeledeki yeri ve katılımının farkındaysa katı önlemler yardımcı olacaktır. Olağanüstü hal bir aylık bir süre içindir, dolayısıyla onu geçici bir önlem olarak kabul ediyorum. Paniğe kapılmama çağrısında bulunuyorum” diye belirtti.
Başbakan Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı ile dayanışma içinde olduklarını ifade etti.
Borisov, “Şu anda acil olarak yaptığımız şey doktorları ve hemşireleri koruyabilmektir. Ön cephede olup koronavirüsle savaşanlara aylık ekstra 1000 lev ücret vermeyi kararlaştırdık” diye açıkladı.
Boyko Borisov daha, “Küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemeliyiz, ancak emekli aylıkları, sağlık görevlileri, polis ve ordu maaşlarına dikkat etmeli, rezervleri doğru kullanmalıyız. Her bir levi uzun vadeli hesaplamalıyız. Devlet ve işleyişi ekonomiye bağlıdır. Cumhurbaşkanı ile her gün verilerimizi paylaşmayı, birlik ve beraberlik içinde olamyı ve güçlü olmayı anlaştık. Gücümüzü toparlayalım ve krizden çıkalım” diye konuştu.
Olaybg.com