Ana Sayfa Mansetler Edirnelileri korku sardı! Temmuz’dan sonra günübirlik ziyaretçi sayısında artış! Edirne’de iğne atsan...

Edirnelileri korku sardı! Temmuz’dan sonra günübirlik ziyaretçi sayısında artış! Edirne’de iğne atsan yere düşmez!

296
Paylaş

Hatırlanacağı gibi eskiden Edirne’den Bulgaristan’a gelip depoyu fulleyip dönüyordu türkler. Bulgaristan’a alışverişe içki, sigara, akaryakıt falan almak için gelirlerdi.o günlerde. Durum Leva-TL kuru biriminde tersine döndüğünden, alış verişi yapan kişiler için de tersine döndü. Şimdi bulgarlar alıcı,türkler satıcı konumundalar. Edirne’ye, hatta Keşan gibi yakın ilçelere giden bulgarlar, alışveriş merkezi, marketler, eczanelerden kendilerine mal satın alıyorlar, bazen de Kazı Kazan oynayarak hem şansını deniyorlar hem para da kazanıyorlar. Eczanelerden de kış gelmeden soğuk algınlığı, şeker ilaçları ve ağrı kesicileri özellikle alıyorlar, Bulgaristan’da bu ilaçların pahalı olduğundan dolayı.

Edirne şehrinde, Cuma günleri Ulus pazarı denilen giyim ağırlıklı pazar kuruluyor ve henüz sabahın erken saatlerinde geliyorlar bulgarlar ve yunanlılar o pazara. İğne atsan yere düşmez tabirine uygun bir hale geliyor pazar yeri ve çarşı, adım atacak yer bulamayacak kadar kalabalık oluyor.

Edinilen son bilgilere göre, özellikle 28 Temmuz’dan sonra Bulgaristan vatandaşlarına pasaportsuz giriş imkanı tanınması, Edirne’ye giden günübirlik ziyaretçi sayısınde Temmuz’da 126 bin iken bu rakam Ağustos’ta 166 bini geçtiği anlaşıldı. Alışveriş merkezleri ve halk pazarlarındaki işyerlerinden alışveriş yaparak geri dönen Bulgar ziyaretçiler kişi başı ortalama 100 ila 150 avro harcadığı gelen haberler arasında.
Bir Edirneli arkadaşım “Dua edin sıra fuhuş sektörüne gelmesin. Malum her şey tersine dönecekse götü kollayalım derim!“ diye konuştu.
olaybg.com