Ana Sayfa Gündem Genel Kurmaylık: Kırcali’de 26 yaşındaki genç koronavirüs hastası, ülkede toplam sayıları 412

Genel Kurmaylık: Kırcali’de 26 yaşındaki genç koronavirüs hastası, ülkede toplam sayıları 412

678
Paylaş

Dün koronavirüs şüphesi ile alınan numunelerin 33 test sonucu pozitif çıktı, ülkede koronavirüs ile enfekte olanların sayısı 412 oldu. Bu bilgiler bu sabah düzenlenen brifingde Ulusal Genel Kurmay Başkanı Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski tarafından paylaşıldı.
Koronavirüs haritasına katılan yeni il Ruse’dir. Burada Avusturya’dan dönen ve bir kayak merkezinde çalıştığı tespit edilen bir kişi koronavirüs hastasıdır.
Genel Kurmay Başkanı, Kırcali’de 26 yaşında bir erkeğin de enfekte olduğunu bildirdi. Bu kişi ile birlikte ilde koronavirüs hasta sayısı yediye yükseldi. 24rodopi.com’un verdiği habere göre, Kırcali ilindeki hastaların durumu iyiye gidiyor.
Sofya’da son bir günde 21 yeni vaka var. Sveta Ana hastanesine iki, Aleksandrovska hastanesine 19 hasta kabul edilmiştir.
Mutafçiyski, “Plovdiv’de entübe edilmiş ve ciddi durumda olan bir asker var “diye bildirdi.
İdari bölgelere göre kayıtlı vakalar aşağıdaki gibidir: Burgas – 2; Varna – 3; Plovdiv – 2; Dobriç – 2; Stara Zagora – 1; Haskovo – 1; Sliven – 1; Kırcali – 1; Ruse – 1; Pernik – 1.
General Mutafçiyski, “Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı bir kişinin maske takmaması gerektiğini söylemeye devam ediyor. Ancak, sağlıklı olup olmadığınızı bilmiyorsanız, başkalarını tehlikeye atamazsınız. Kim maske alabilirse, taksın, tamamen önleyici bir görevi vardır. Hastaların maske takması gerekiyor, bu yapacakları ilk şey” diye belirtti. Birbirinden yaklaşık 2 metre mesafe korunması gerektiğini vurguladı. Kurmay Başkanı daha, güvenilir testler şu anda PCR kılavuzuna bağlı olduğunu, dün itibariyle bir Amerikan testi de umut verici olduğunu bildirdi.
Prof. Mutafçiyski, “Bu koronavirüs ile ilgili iyi haber, hızlı bir şekilde mutasyona uğramamasıdır. Bu virüsün sıcak havalara nasıl tepki verdiğini henüz tahmin edilemez. Umarım etkilenir” diye açıkladı.
Olaybg.com