Ana Sayfa Gündem Göçmenler için: Türkiye’den PCR testi veya 14 günlük karantina! Hollanda’ya dönen gurbetçilerimiz...

Göçmenler için: Türkiye’den PCR testi veya 14 günlük karantina! Hollanda’ya dönen gurbetçilerimiz için zorunlu tecrit

1215
Paylaş

16 Temmuz’dan itibaren Türkiye’den Bulgaristan’a gelenler, ülkeye girişten 72 saat öncesine kadar yapılmış bir PCR testinin olumsuz sonuçlarını gösteren bir belge sunmalıdır. Böyle bir belge sunmayan vatandaşlar 14 günlük karantina altında olacak. Testler Bölge Sağlık Müfettişliğine sunulmalıdır.
Yaz tatilleri için doğduğu topraklara dönen binlerce göçmeni ilgilendiren haber budur.
Aynı zamanda, Hollanda’ya dönen gurbetçilerimiz 14 günlük karantinaya alınacak, bu Hollanda sağlık yetkililerinden gelen haber.

Sağlık Bakanı Kiril Ananiev’in emriyle 16 Temmuz’dan, yani bugünden itibaren, aşağıda belirtilen ülkelerden Bulgaristan’a gelen vatandaşlar ne 14 günlük karantinaya alınacak, ne de PCR testi zorunluluğu olacak: İzlanda, Norveç, İsviçre, Lihtenştayn, San Marino, Andorra, Monako, Vatikan, Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Kore Cumhuriyeti, Tayland, Tunus, Uruguay Doğu Cumhuriyeti ve Ukrayna.
Ülkemize AB Üye Devletleri (İsveç ve Portekiz hariç), Büyük Britanya ve Schengen ülkelerinden gelen kişiler için PCR testi gerekli değildir. Bu kişiler 14 günlük karantinaya da alınmayacak.
Kuzey Makedonya, Türkiye, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Karadağ vatandaşları, vatandaşı oldukları ülkeye dönmek için Bulgaristan üzerinden geçiş yapabilirler.
Bu koşul, Avrupa Birliği Üye Devletlerinde, Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda’da veya Schengen ülkelerinde uzun süreli oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının yanı sıra ailelerinin üyeleri için de geçerlidir.
Sağlık Bakanı daha, bölge sağlık müfettişlikleri müdürlerine, Bulgaristan’a 2.07.2020 – 15.07.2020 döneminde Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda’dan gelenlerin karantinasını iptal etmeleri talimatı verdi.
Olaybg.com