Ana Sayfa Gündem Habertürk, Naim Süleymanoğlu’nu kızını Japonya’da buldu

Habertürk, Naim Süleymanoğlu’nu kızını Japonya’da buldu

1705
Paylaş

Gazete Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Naim Süleymanoğlu’nun kızı Naomi’ye ulaştı.

Naim Süleymanoğlu’nun bulunması için vasiyet ettiği Japonya’daki kızı Naomi’ye bu kadar  çabuk ulaşacağıma ihtimal vermezdim..

Çok değil, ailesinin “Naim’in Japonya’daki kızının da  mirasta payı var, hak geçmesin; bulunmasına yardımcı olur musun?” çağrısının üzerinden 1  hafta geçti. Japonya’nın 127 milyon nüfusu içinde iğne aramak gibiydi.

Üstelik, “Ankara  Zekai Tahir Burak Büyük Doğumevi’nde 1991’de dünyaya gelen Naomi” bilgisinin ötesinde elimde  veri yoktu.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne ulaştım; bugüne kadar olduğu gibi  yardımlarını esirgemediler; ancak fazla bir veri yoktu.

Doğumevi kayıtlarından ilk veriye  ulaştım.

Seul Olimpiyatları sırasında tanıştığı, Türkiye’ye davet edip birlikte yaşadığı  Kyoto Mori isimli gazeteciden, 1991 sonunda bir kız çocuğu dünyaya geldiği kesindi.

Kayıtlarda doğum yapan kadının adı “Kjyoko Mori” olarak geçiyordu, doğum öncesi “8 aylık  hamile olmasından dolayı seyahat etmesinde sakınca var” raporu da almıştı.

Çocuğunu yalnız  doğurmuş, Naim dahil refakatçi kimse bulunmamıştı.

Yakınları, “Naim, belki de ilk çocuğu  olmasından dolayı hiç hazır değildi, ama sonrasında hep kızının özlemi içinde oldu”  bilgisini paylaştı.

KAPICIYA VERİLEN NOT

Bir veri daha vardı; akademisyen olan Kyoto Mori, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya  Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştı.

Çok geçmedi, bu kez Kyoto Mori’nin  Türkiye’yi terk ettiği 1993’ten 1 yıl sonra 1994’te Ankara’ya tekrar döndüğü verisi geldi.

İkinci gelişinde bir otele yerleşmiş, 3 yaşına gelmiş kızını Naim’e göstermek için yaşadığı  evine gitmiş, ulaşamayınca kapıcıya “Kızınla geldim, oteldeyim, beni ara” notunu bırakmıştı.

Ancak o not Naim’in eline hiç ulaşmadı; o dönem birlikte yaşadığı kadın tarafından anında  yok edildi.

Kyoto Mori ise ikinci kez Türkiye’yi biraz da öfke içinde terk etti; bir daha da  gelmedi.

En yakınındaki arkadaşı Zeki Türkeş’in anlattığına göre, Naim yıllar sonra bunu  öğrenince çok acı çekti.

Onlara ulaşma çabasının ardında yatan nedenlerden biri de çocuğunun  annesi Kyoko Mori’ye olan mahcubiyetiydi.

3.12.2017

Ankara

 

Olaybg.com