Ana Sayfa Ekonomi Hasan Azis: 2018 Bütçesinin Öncelikleri Eğitim, Turizm ve Aydınlatmadır

Hasan Azis: 2018 Bütçesinin Öncelikleri Eğitim, Turizm ve Aydınlatmadır

1308
Paylaş

Belediye Başkanı Hasan Azis, Biznesinkubator salonunda düzenlenen ve yaklaşık iki saat süren kamu tartışmasında 2018 yılı bütçe tasarısının öncelikleri eğitim, turizm ve sokak aydınlatması olan İstikrar Bütçesi olarak değerlendirdi. Bütçe tartışması bu yıl da büyük ilgi görerek salonda belediye idaresi çalışanları, belediye meclisi üyeleri, sendikalar ve devlet kurumları temsilcileri ile vatandaşlar yer aldı.
Yıllık mali plan, belediyenin baş muhasebecisi Valentin İvanov tarafından tanıtıldı. Belediye bütçesi 59 100 000 lev değerindedir. Geçen yıla kıyasla %19 ile artmıştır. Bunun nedeni ise geçen yıldan kalan 4.9 milyon BGN’dir. Bunlardan, hedef fonlar 2 843 000 BGN’dir. Devlet işleri için öngörülen miktar %55, belediye faaliyetleri için %42’dir. Ek maddi destek oranı ise %3 oranındadır. Sermaye programı ise 11 581 000 BGN değerinde olacak. Bunun yanı sıra Belediye, 8 357 464 lev gelir sağlayacak 8 proje kazanmıştır. Sermaye programına dahil edilen toplam yapı sayısı 95’tir.
2018 bütçe tasarısının Gelirler bölümünden farklı olarak Giderler bölümü, aralarında maaşların artışı için ayrılan paralar, öğretim kurumlarına ek maddi destek sağlama, spor merkezi inşaası ve yönetimi, sokakların alt yapısının tamiratı için ayrılan paraların yetersizliği gibi birçok soru bulunan büyük tartışmalara neden oldu. Tartışma esnasında, Kırcaali Belediyesinin kötü göstergelere dayanarak Maliye Bakanlığı tarafından dayatılan Mali Rehabilitasyon Programını iptal edileceği belli oldu.
Valentin İvanov, ‘Herhangi bir kısıtlama olmaması için kendi programımıza sahip olmak istiyoruz ve bu program Yönetim Kurulunca ele alınacak’ diye açıkladı.
Belediye Başkanı Hasan Azis, mali rehabilitasyon programı bulunan belediyeler için Maliye Bakanlığı kriterinden biri artık güncel olmadığını dile getirdi. Belediye Başkanı şunların altını çizdi: ‘Mali disiplini sağlayacağız. 2018 bütçesi finansal istikrarın belgesidir.’ Azis, bu yıl belediye borçlarını 6 milypn BGN ile kapatacağını, geçen yıl ise bu rakamın 5.5 milyon olduğunu belirtti. Belediye Başkanı, bütçe tasarısında ilçedeki küçük yerleşim yerlerinin su sağlama altyapısını iyileştirme faaliyetlerini de içerdiğini belirtti.
Sayın Azis, belirttiklerine göre belediye yönetiminin, belediye idaresi çalışanlarını ve özellikle Avrupa projeleri ile çalışanların etkinliğini gösteren başka bir gerçeğe de dikkatleri çekti. Bölge Gelişim ve Bayındırlık Bakanlığının son verilerine göre Kırcaali Belediyesi, Gelişen Bölgeler 2014-2020 Operasyonel Programı dahilinde 2020 yılına kadar gerçekleştirilecek olan projelerin yatırım programında belirlenen tutarları için sözleşme imzalayan belediyeler arasında birinci sırada yer almaktadır. Bu projelerin toplam değeri 21 048 163.26 BGN’dir. Bu listede 39 belediye yer almaktadır ve projelerinde sözleşme dışında kalan milyonlarca lev bulunan Sofya, Varna ve Plovdiv gibi belediyelerden farklı olarak Kırcaali Belediyesi projelerinin sözleşme dışında kalan rakamı 00.02 stotinkadır.
Valentin İvanov, tartışma öncesinde birkaç bütçe önerisi geldiğini belirtti ve bunları paylaştı. Tartışma esnasında, Belediye Meclisi üyesi Radoslav Milev, yönetim programında belirtildiği üzere, Kırcaali belediye başkanının ilan edilen aşağıdaki yatırım niyetlerine ilişkin olarak neden henüz herhangi bir girişimde bulunmadığına dair bir soru sordu: Krayno Selo köyü yakınlarında Arda nehri üzerinde bir köprü inşası, su aynası boyunca yol bağlantılarının ve „Vazrojdentsi“ mahallesinde yeni bir anaokulu ve okul inşaatı, Gençlik Evi ve Kültür Evi’nin tadilatı.
Baykal ve Veselçane mahallesi sakinlerinin temsilcisi Angel Angelov tarafından yazılı olarak on iki soru soruldu. Bulgaristan’da Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Yerel Kolunun Başkanı İvanka Karakoleva tarafından da sorular yöneltildi. Eğitim alanında maaş artışlarına ilişkin belirli rakamları isteyen Karakoleva, dengeli bir yönetimin sağlanması için anaokul müdürlerine birer bütçe verilmesi konusunda ısrar etti. Karakoleva, sosyal faaliyetler de dahil olmak üzere, diğer birimlerdeki maaş artış oranını da sordu. Şehirdeki spor tesisleri ve olanaklarının yönetimi, sokak ağının onarımı için yetersiz fonlar ve belediyedeki küçük yerleşim yerlerinde su temini ile ilgili üç öneri de Kardjali Belediye Meclisi Kamu Konseyi tarafından yöneltildi.

Olaybg.com