Ana Sayfa Gündem Hasta sayısında bir rekor! Domuz gribi salgını mı?

Hasta sayısında bir rekor! Domuz gribi salgını mı?

413
Paylaş

Bölgedeki grip ve akut solunum yolu hastalıkları 10.000 kişi bazında 573 kişiyi etkilemiştir, bu rakam ise son 4 yıl için rekor bir rakamdır. Bu bilgiler ise 24rodopi.com ekibi önünde Bölge Sağlık Müfettişliği tarafından verildi.
Bölge Sağlık Müfettişliği Başkanı Dr. Viktor Kirçev, “Son iki gündeki gözlemler, değerlerin neredeyse aynı kaldığını, çok hafif bir düşüş olduğunu gösteriyor, bu iyi, ancak hastaların yüzdesi hala yüksek. Kırcali ve Cebel ilçelerindeki okullar için grip tatilinin uzatılmasının nedeni buydu, çünkü göstergeler en yüksek seviyededir. Kirkovo, Krumovgrad ve Ardino’da bir azalma var” diye bildirdi.
Belirttiklerine göre, Kırcali ilindeki grip türünü belirleyecek olan Ulusal Laboratuvar sonuçları şu anda bekleniliyor. Dr. Kirçev, “Sonuçları hafta sonuna kadar çıkmasını bekliyoruz. Domuz gribine de, başka bir gribe de benziyor, ancak önce labaratuvar sonuçlarını görelim” diye açıkladı. Kendisinde göre Kırcali ve Cebel ilçelerinde grip tatilinin tekrar uzatılmasına gerek kalmayacak.
Tehlikeli koronavirüs ile ilgili olarak, özellikle Kırcali bölgesinin sınır bölgesi olduğu için de önlemler alınmıştır. Dr. Kirçev daha, “Yurt dışından bölgemize insan hareketleri nisan ve mayıs aylarında başlaması bekleniliyor. Kimse bu insanların kimlerle temas ettiklerini, nereden geldiklerini bilmiyor. Biliyorsunuz, Türkiye de hemen yanımızda. Birisinin buradaki havaalanına ve tehlikeli bölgelere seyahat etmiş olması ve ardından sınırdan araba ile gelmesi olasılığı da yüksektir. Bu bağlamda, tüm hastanelere, polikliniklere, Teşhis ve Danışma Merkezlerine, aile hekimlerine, yurtdışında bulunmuş ve griple karıştırılmayacak herhangi bir şikayeti olan hastalara özellikle dikkat etmeleri için talimatlar gönderdik“ diye açıkladı.

Olaybg.com