Ana Sayfa Siyaset HÖH gençleri, Avrupa’da dil çeşitliğinin korunması için 1 milyon imza istiyor

HÖH gençleri, Avrupa’da dil çeşitliğinin korunması için 1 milyon imza istiyor

1026
Paylaş

HÖH Gençlik Kolları Başkanı ve Avrupa Parlamentosu Üyesi İlhan Küçük, gençlik kollarının il başkanları ile yapılan görüşmeden sonra şunları belirtti: “HÖH Gençlik Kolları, farklı etnik ve dil azınlıklara mensup AB vatandaşlarının haklarının korunmasını geliştirmeyi amaçlayan Minority Safepack etkinliğini destekleme kampanyası başlattı. Üyelerimiz ve yandaşlarımız, Avrupa çapında bir milyon imza toplamaya aktif olarak katılacaklar. İmzalar toplandıktan sonra, Avrupa Komisyonu’na bir dilekçe sunulacak ve bu dilekçede ilgili yasal prosedür başlatılacaktır.”
Küçük’ün belirttiğine göre, 3 Nisan tarihine kadar 1 000 000 olması gereken oylar, şu anda kampanya yaklaşık 600 000 kişi tarafından deteklenmiştir. Bir grup vatandaş tarafından teklif edilen bu girişim en az yedi üye devletten bir milyondan fazla Avrupalı vatandaş desteklenirse Avrupa Komisyonu öneriyi gündemine almalıdır.
İmza kampanyasında Avrupa Birliği’nin her vatandaşı katılabilir.
İlhan Küçük’e göre: “AB, kuruluşundan bu yana azınlıkların sorunlarını yerel düzeyde (üye devletler tarafından) veya bazı durumlarda diğer uluslararası örgütler tarafından çözümlenmesine bırakıyor. Bundan dolayı da Minority Safepack’ın organizatörleri, AB’nin sorumluklar üstlenmesi ve kurumlarının Kopenhag Azınlıkların Haklarını Koruma Kriterlerinin üye ülkeler tarafından yerine getirilip getirilmediğini yakından takip etmelerini istiyor.
AB’de, Avrupa’yı daha zengin kılan, bir etnik veya dil azınlığına mensup olan yaklaşık 50 milyon vatandaş bulunmakta. Bunları korumak ve desteklemek ise bizlerin görevidir.”

olaybg.com