Ana Sayfa Edebiyat HÖH’lü Ali’nin oğlu neden SDS’li?

HÖH’lü Ali’nin oğlu neden SDS’li?

947
Paylaş

HÖH’lü Ali’nin oğlu neden SDS’li

Bugün, arkadaşları arasında Kumali olarak tanınan Ardinolu öğretmen, şair, yazar ve aydın Ali Durmuş’un 80 yaş günü, aynı zamanda 3. ölüm yıldönümüdür. Aziz hatırasını anmak üzere Ardino belediye yönetimi mezarı başında dua etti, çiçekler bıraktı. Anma törenine Ali Durmuş’un oğlu gazeteci İlhan Anday ve aydınlar da katıldı.
Ali Şevket Durmuş 29 Mayıs 1940 tarihinde Ardino’nun Nenkovo köyünde doğdu. Kırcali Pedagoji Okulundan mezun olarak öğretmen oldu, önce Byal İzvor (Akpınar)’da, daha sonra gıyaben Sofya Üniversitesi Türkoloji Bölümünü ve ikinci ihtisas olarak Bulgar Dili ve Edebiyatı bitirerek Ardino Lisesinde yıllar boyu eğitimcilik hizmetinde bulundu, Türkçe ve Bulgarca öğretmenliği yaptı. Öğretmenliğin yanı sıra hayatı boyunca yerel ve ülke çapında yayımlanan gazete ve dergilere muhabirlik yaptı. Demokratik süreçte Ardino’nun ilk Belediye Meclisi başkanı oldu. Bulgarca ve Türkçe çeşitli şiir, kısa öykü ve feyleton kitaplarının yazarıdır.
Oğlu İlhan Anday, babası hakkında şunları paylaşıyor:
“Ali Durmuş hayatta olsaydı, bu saatte (9:15) yarım paket sigara içmiş, Ardino Şampiyonlar Ligi’nden birisine tavla dersi vermiş ve saat 11’e kadar küçük bir mastika (rakı türü) hayal etmiş olacaktı. Daha sonra masa başına birçok arkadaşını davet edip onlarla 80. yaş gününü kutlayacaktı. Bunu yapmak için kesinlikle borç para isteyecekti, fakat benden almayacaktı. Elbette ki daha sonra öğrendiğimde bu borcu ben kapatacaktım, ancak yine de benden para istemeyecekti.
Son gününe kadar böyle yaşadı. Doktorun yasakladığı, ancak hepimizde var olan hayatın küçük günahlarıyla, küçük sevinçleriyle, fakat büyük bir onurla yaşanan hayat.
Demokrasi sürecine geçildiğinde ilk Ardino Belediye Meclisi başkanıydı. Bir gün „başkanın“ dolaplarını karıştırırken iki kutu neskafe buldum. “Baba, kahvelerden bir tanesini eve alıyorum” dedim. Yanıtı ise, “Sakın, bu kahve vergi mükelleflerinin parasıyla alındı ve yine onlar içilecek. Birisi sorunu ile bu odaya geldiğinde, bu kahveden içecek. Sorunu çözülmeyebilir, ancak bu kahveyi hatırlayacak” oldu.
Böyle bir insandı. Bu olaydan sonra, sık sık ona bir gün bu partinin dürüst ve ne çalan ne de çalmayı düşünen aktivistlerinin bir listesi yapılırsa ve bu liste iki isimden oluşuyorsa, bunlardan birinin adı Ali Durmuş olacağını gülümseyerek söylüyordum.
Ardino’nun ilk HÖH Partisi üyelerindendi, ben, oğlu ise SDS’liydim (Demokratik Güçler Birliğinden), Yeşil partinin üyesiydim, Dr. Petır Derliev ile yan yana durmuş Ardino’daki mitingde konuşma yapmıştım. O dönemlerde HÖH’lü Ali olarak bilinen babam, bir kez dahi eve bir siyaset adamı olarak dönmedi. “Baba-oğul” konuşmalarımızda bir kez bile politikayı gündeme getirmedi. Bir kez dahi, HÖH’lü Ali’nin oğlu SDS’li olamaz, demedi!
Bugün onun romantik bir HÖH’lü olduğunu söyleyebilirim ve aslında her partinin böyle insanlara ihtiyacı olduğunu da – gülümseyen ve tatlı dilli kişilere.
Başka bir şey daha hatırlıyorum. Sözde Soya Dönüş Sürecinde Ardino lisesinden işten çıkarıldı ve nesiller tarafından öğretmen Kumali olarak bilinen babam, Gorna Oryahovitsa bölgesinde bir inşaatçı oldu. Yıllar sonra sınıf ve öğrencilerine geri döndü ve bir süre sonra kendisine karşı yapılan ihbarları kimin yazdığını öğrenme hakkına sahip oldu. Kim olduğunu öğrendi, ancak bu hainin ismini asla açıklamadı. Adını öğrenmeyi çok istedim, ancak söylemedi.
Bana atılan tokada yanıt vereceğimi biliyordu. Babam böyle bir insan değildi. Daha bilgeydi.
Bu satırlar, ben, Kumali’nin oğlu tarafından Selahidin Karabaşev’in yazısını okuduktan sonra kaleme alındı. Teşekkür ederim.
Bugün Ali Durmuş – Kumali hakkında mezarı başında da güzel sözler söylenecek. Kendisinin yukarıdan bize bakıyor olacağını biliyorum. Bir gülümseme ile ve elbette kafiyeli teşekkür edecektir. Herkesi bir şiirle onurlandıracaktır.
Gözyaşı da dökecektir. Hayatta olduğu süreçte hiç görmediğim bir gözyaşı. Çünkü o, zor, fakat onurlu bir hayat yaşanan Dağın oğluydu. Gözyaşları olmayan bir Dağ.
Onun için Ardino dünyanın en güzel yeriydi.
Kumali’nin oğlu İlhan Anday”Olaybg.com