Ana Sayfa Gündem İçişleri Bakanlığı: Süresi dolmuş kimlik belgelerinin yenilenmesi için son tarih 6 ay...

İçişleri Bakanlığı: Süresi dolmuş kimlik belgelerinin yenilenmesi için son tarih 6 ay uzatıldı!

845
Paylaş

13 Mart 2020 tarihli Meclis kararıyla kabul edilen Olağanüstü Hal Tedbirleri ve Eylemleri Yasası, Resmi Gazetede yayınlandı. İçişleri Bakanlığı, yasanın son kullanım tarihi 13 Mart 2020 ile 31 Ekim 2020 tarihleri arasında sona eren kimlik kartları ve sürücü belgelerinin geçerliliğinin 6 ay uzattığını hatırlattı. Belirtilen uzatma süresi içinde, kimlik kartları geçerli bir kimlik belgesi olacak, motorlu taşıt kullanma ehliyeti sadece Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarında geçerli olacaktır. Bulgaristan kimlik belgelerinin düzenlenmesi için idari hizmetlerin durdurulmayacağından vatandaşların talebi üzerine, 6 aylık uzatmadan önce de değiştirme başvuruları yapılabilecektir.
Bulgaristan’da uzun süreli ve daimi ikamet eden yabancıların, AB vatandaşlarının ve ailelerinin belgelerinin geçerlilik tarihi de uzatılmıştır. Bulgaristan Cumhuriyeti Yabancılar Kanunu, Bulgaristan Cumhuriyeti’nde, olağanüstü hal süresince ikamet belgelerinin süresinin sona erdiği bir yabancıya, olağanüstü halin iptalinden sonraki 14 gün içinde ikametinin devam etmesi için başvuruda bulunmasına izin veriyor. Yabancının uzun süreli veya daimi ikamet için başvurması durumunda, ilan edilen olağanüstü hal süresini kesintiye uğratmaz.
Belirtilen olağanüstü hal süresi içinde uzun süreli ikamet süresinin sona erdiği ülkenin uzun süreli mukimi yabancı, olağanüstü halin iptalinden sonraki 14 gün içinde vizesiz ülke topraklarına girebilir.
Olağanüstü Hal Tedbirleri ve Eylemler Kanununun geçerliliği sırasında sona eren Silahlar, Mühimmat, Patlayıcılar ve Piroteknik Maddeler Yasası kapsamındaki yetkilendirme süreleri, ohalin yürürlükten kaldırıldıktan sonra iki aya kadar uzatılır.
Bu değişiklikler, başvurular için idari birimlerinde büyük vatandaş gruplarının önlenmesine yardımcı olacak.
Olaybg.com