Ana Sayfa Mansetler İki kadın öğretmen Türkiye’ye iade riskiyle karşı karşıya: Can güvenlikleri için endişeliler

İki kadın öğretmen Türkiye’ye iade riskiyle karşı karşıya: Can güvenlikleri için endişeliler

956
Paylaş

Almanya’da mülteci olarak barınan ve Frankfurt Havalimanı’nda 36 gündür tutuklu bulunan Julide Çetin ve Şeyma Demirel öğretmenlerin Bulgaristan’a sınır dışı edilmelerine izin verildi.
Almanya’ya sığınma talebinde bulunan İngilizce öğretmenleri Julide Çetin ve Şeyma Demirel’in başvurusu yerel yargı makamları tarafından reddedildi.
Vietnam’dan 18 Haziran’da Bulgaristan vizesi ile Almanya’ya gelen Çetin ve Demirel, alınan sınır dışı kararından sonra Türkiye’ye iade edilip daha önce tutuklanan öğretmenlerle aynı kaderi yaşamaktan endişe ettiklerini belirtirken, Vietnam’da, önce Alman vizesi için başvurduklarını, ancak reddedildikten sonra Bulgar konsolosluğundan yardım istedilerini belirttiler.
Haber sitesi Aktif Haber’e konuşan genç öğretmenler, “İlk 15 gün havalandırmaya çıkışımız bile sınırlıydı. Özgürlüğümüz elimizden alındı. Üç kere mahkemeye, 5-6 polis eşliğinde götürüldük ve bu bizim psikolojimizi çok kötü etkiledi. Sonunda yerel yargı makamları sınır dışı etme kararı aldılar. Hiç gitmediğimiz, parmak izimizin dahi olmadığı ve bizim için hiç güvenli olmayan Bulgaristan’a iade edildiğimizde, 4-5 gün içinde sınır dışı edileceğiz. Hakim, sunulan bütün delillere rağmen, deport edilmemiz hakkında şahsi kararı olduğunu ifade etti, dosyayı itiraza da kapattı.” diye konuştular.
İngilizce öğretmenliği diplomasına sahip olan 27 yaşındaki Julide, sekiz yıl önce gittiği Vietnam’da, Ho Chi Minh şehri Ulusal Üniversitesi’nden mezun oldu.

olaybg.com