Ana Sayfa Doğa Karargah: Damballı’ya gidilmeyecek!

Karargah: Damballı’ya gidilmeyecek!

1108
Paylaş

“Umutların suyu” bu yıl şifa dağıtmayacak. Sağlık Bakanı emriyle pandemi esnasında tüm toplu etkinlik ve faaliyetler yasaklanmıştır. Bu, Ulusal Kriz Karargahının Momçilgrad Belediyesinin 6 Mayıs gecesinde Damballı’da gerçekleştirilen ritüel hakkında sorusuna ilişkin görüşüdür.
Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, “Birkaç hafta içinde, koronavirüs pandemisi tüm dünyadaki insanların hayatını değiştirdi. Hıdrellez gecesi Damballı ziyaretinin birçok insan için önemli olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda, çok sayıda ziyaretçinin bir araya gelmesi insan hayatını riske atacaktır. Sorumlu olalım, tehlikeleri göz ardı etmeyelim, kendimizin ve sevdiklerimizin enfeksiyona kurban gitmesini önleyelim” diye çağrıda bulundu.
Belediye Kriz Masası üyeleri, Momçilgrad Emniyet Müdürlüğü yetkililerine, Damballı’ya erişim noktalarının denetimi de dahil olmak üzere, Sağlık Bakanlığının önlemlerini uygulamasında yardımcı olacaktır. Her yıl Hıdrellez gecesi suyunun şifalı olduğu inanılan bu bölgeye insanların akın ettiğini hatırlatıyoruz.
Olaybg.com