Ana Sayfa Ekonomi Kesin ve tartışmasız: restoran ve otel sahiplerine %9 KDV, kitap ve bebek...

Kesin ve tartışmasız: restoran ve otel sahiplerine %9 KDV, kitap ve bebek mamaları da buna dahil

786
Paylaş

Meclis ikinci okumada restoran, catering, kitap, bebek maması ve çocuk bezi için daha düşük vergi oranlarını kabul etti. Bunlara % 9 KDV uygulanacak.
Bugün, ülkedeki bazı sektörler için önerilen daha düşük vergi oranlarına ilişkin son oylama yapıldı. KDV Değişikliği Kanunu’nda yapılan değişiklikler tartışmasız onaylandı. Böylece, hükümetin bu sektördeki 2 ay boyunca kapalı kalanlar için pandeminin ve olağanüstü halin olumsuz ekonomik sonuçlarının üstesinden gelmeyi amaçladığı % 20’den % 9’a düşürülen vergi uygulamaları 1 Temmuz’dan itibaren restoran ve otel hizmetleri için yürürlüğe girecek. Söz konusu tedbir geçicidir ve 2021’in sonuna kadar yürürlükte kalacak.
Kamp alanları ve karavanların kiralanması da dahil olmak üzere otellerde ve diğer benzer sitelerde konaklamalarda % 9 KDV alınacaktır. Yemek ve restoran sektöründe hizmetler de KDV indiriminden yararlanacak.
Bununla birlikte bu KDV indirimi, alkol, bira veya şarap gibi alkol oranı ne olursa olsun alkollü içeceklerin satışı için geçerli değildir. Tur operatörleri de % 20 KDV ödeyecek.
KDV indirimi kağıt ve elektronik formattaki kitaplar için, ders kitapları, çalışma kitleri, çocuk kitapları ve benzeri için de uygulanacak. Bebek ve küçük çocuklar besinleri, bebek bezleri vb. araç gereçlere de % 9 KDV uygulanacak.
KDV indirim önerisi, HÖH Partisi Başkanı Mustafa Karadayı ve meslektaşları Delyan Peevski ile Yordan Tsonev tarafından Parlamento gündemine getirildi. Bu tedbir ile parti, ülkedeki olumsuz demografik istatistiklerin aşılmasına katkıda bulunmayı umuyor.
Olaybg.com