Ana Sayfa Gündem Kırcali Müzesinde sanal bir tur (fotoğraflar)

Kırcali Müzesinde sanal bir tur (fotoğraflar)

753
Paylaş

Kırcali’deki kültür kurumunun facebook sayfasında Bölge Tarih Müzesi ve Stanka Dimitrova Sanat Galerisi salonlarında bir sanal tur sunuluyor. Kırcali Belediyesinin basın merkezinden, Kırcali Müzesinin böylece, koronavirüs nedeniyle karantina zamanında, salonlarında sanal bir tur sunan dünyaca ünlü müzelerin ve galerilerin yanında yer almakta olduğu bildiriliyor.
Bölge Tarih Müzesi Müdürü Daniela Kocamanova, “Bu projenin uygulanmasıyla ilgili pratik çalışma geçen yıl başladığını, bunun ise değerli bir Bulgaristan vatandaşının – Plovdiv’den 35 yaşındaki İvan Atanasov’un bir girişimi olduğunu söylemeliyim. Kendisi bizi buldu ve müzenin bu çekimini kesinlikle ücretsiz yapmayı teklif etti “ diye bildiriyor. Belirttiklerine göre, muhtemelen müzedeki sergiler ve eşsiz bina onu bu teklifi yapmaya ve projeyi uygulamaya yönlendirmiş olmalıdır.
Olağanüstü hal ve uygulanan pandemi önlemleri nedeniyle Kırcali’deki galeri ve müze kapıları kapalı kaldı. Müze Müdürü Daniela Kocamanova, bu yıl 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Gününde geleneksel müzeler gecesinin düzenlenememe sebebi de bu olağanüstü hal olduğunu belirtti.
Müze Müdürü, Perperikon arkeolojik merkezinin, bir açık hava müzesi olarak, tüm salgın önlemleri gözetilerek ziyaretçilere açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Olaybg.com