Ana Sayfa Gündem Kırcali’de bir COVID-19 vakası daha – 63 yaşında bir kadın! Maske satın...

Kırcali’de bir COVID-19 vakası daha – 63 yaşında bir kadın! Maske satın almak için ek süre Cumartesi günü saat 24.00’e kadar!

617
Paylaş

Kırcali’de yeni koronavirüs vakası! 63 yaşında bir kadın COVID-19 taşıyıcısı ile temastaymış. Böylece Kırcali ilinde tespit edilen koronavirüs vakalarının sayısı 6’ya yükseldi.
Ülkede COVID-19 ile yeni enfekte olan hasta sayısı 25. Toplam hasta sayısı 379 oldu. 113 hasta hastanelerde tedavi görüyor. En küçük hasta 3 yaşında. Bulgaristan’daki hastaların yaş ortalaması 46’dır.
Bu bilgiler Bakanlar Kurulu binasında gerçekleştirilen brifingde Ulusal Operasyonel Genel Kurmay Başkanı General Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski tarafından açıklandı.
General Mutafçiyskı daha, “Hasta kişiler mutlaka maske taşımalıdır. Sağlıklı kişilerin maske taşıması tartışmalı bir durumdur. Dün akşamdan itibaren İsrail, Avusturya ve Bulgaristan’da maske taşımak zorunludur” diye belirtti.
Ulusal Operasyonel Genel Kurmay Başkanı, “Maske var, erişilebilir. Fakat, evet, her yerde bulamayabilirsiniz. Maske satın almanız için ek süre Cumartesi saat 24.00’e kadar” diye ilave etti.
Maskenin en çok hasta kişilere yardımcı olduğunu vurgulayan General, „Zorunlu maske takılması tedbirini ben önerdim” diye açıkladı. Mutafçiyski şal takmanın da bir koruma olarak kabul edileceğini söyledi.
Kamuya açık alanlarda maske taşımayan kişilere ne gibi cezalar uygulanacağı henüz belirlenmemiştir.
Bulgaristan’ın koronavirüs haritasına Silistra da eklendi.
Tespit edilen yeni vakaların bir tanesi Sofya, üç tanesi Varna, 2 tanesi Silistra, 1 tanesi Şumen, 4 tanesi Burgas, 4 tanesi Küstendil, 1 tanesi Kırcali, 3 tanesi Plovdiv, 1 tanesi Stara Zagora’dandır.
Olaybg.com