Ana Sayfa Ekonomi Kırcali’de işsizlik oranı % 9.4, uzmanlar Mayıs ve Eylül aylarında artış...

Kırcali’de işsizlik oranı % 9.4, uzmanlar Mayıs ve Eylül aylarında artış olacağını tahmin ediyor

707
Paylaş
DCIM100MEDIADJI_0582.JPG

2020 yılının ilk üç ayında Kırcali ilinde aylık ortalama işsiz sayısı 5709, işsizlik oranı ise yüzde 9,4’tür. Bu bilgiler İstihdam Bürosu Başkanı Metin Hafızsalim tarafından verildi. Sadece Mart ayında 700 kişi işsiz olarak kayıtlara geçti.
İstihdam ajansı, ülkede kayıtlı işsiz oranının bu yıl Mart ayında yüzde 0,5 oranında arttığını ve yüzde 6,7’ye ulaştığını bildirdi.
Sendika uzmanları tarafından Mayıs ve Eylül aylarında ülkede yeni bir işsizlik zirvesi bekleniyor. İşverenler yıl sonuna kadar işsizliğin çift haneli oranlara ulaşmasını bekliyor. Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu iş piyasası genel uzmanlarından Atanaska Todorova Bulgaristan Ulusal Radyosu önünde, “Büyük işverenlerin Mayıs ayında toplu işten çıkarma girişiminde bulunacakları yönünde beyanları var” diye belirtti.
Bulgaristan Sanayi Sermayesi Birliğinden Kınço Stoyçev, “Bu her ülkeye büyük sorun yaratıyor. İşsizlik oranının tek haneli rakkama düşürülmesi yıllar alıyor. Ayrıca önemli miktarda iflaslar da olacak” diye belirtiyor.
Olaybg.com